محمدداوود لغمانی دو روز پیش (دوشنبه، بیست‌وهفتم ثور/اردیبهشت) به گونۀ رسمی در مقر لوای اول ارتش در شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب به‌عنوان والی جدید این ولایت معرفی شد. هم‌زمان با معرفی والی جدید فاریاب، باشنده‌گان این ولایت در برابر مقام این ولایت چادر اعتراضی برپا کردند و دروازۀ ولایت را بستند.

ادامۀ اعتراض‌های مردمی به‌ دنبال معرفی والی جدید فاریاب، نگرانی اعضای مجلس نماینده‌گان را نیز به هم‌راه داشته است. شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی امروز این مجلس می‌گویند، ادامۀ این اعتراض‌ها موجب بدترشدن وضعیت ولایت فاریاب شده و کار به‌ جایی رسیده است که باشنده‌گان این ولایت با گونه‌هایی از جنگ‌افزارها مسلح شده‌اند.

ادامۀ اعتراض‌های مردمی به‌ دنبال معرفی والی جدید فاریاب، نگرانی اعضای مجلس نماینده‌گان را نیز به هم‌راه داشته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

اعضای مجلس نماینده‌گان می‌افزایند که ادامۀ این وضعیت ممکن است منجر به آغاز جنگ در فاریاب شود. فوزیه رووفی، نمایندۀ مردم فاریاب در مجلس نماینده‌گان در نشست عمومی امروز این مجلس می‌گوید که اگر جرقۀ آتش در فاریاب آتش گرفت، تمامی ولایت‌های شمال کشور ناامن خواهد شد.بانو رووفی می‌افزاید: «ما با طالب مذاکره می‌کنیم؛ ولی نمی‌توانیم با رئیس‌جمهور خود صحبت کنیم که یک راه بیرون‌رفت از تظاهرات را پیدا کنیم. اگر جرقۀ آتش در فاریاب آتش گرفت، تمام ولایت‌های شمالی ناامن خواهد شد. تمام مردم دی‌روز و دی‌شب مسلح شده بودند.»

گل‌احمد نورزاد، عضو مجلس نماینده‌گان نیز می‌گوید: «موضوع فاریاب نه به سود مردم افغانستان و نه به سود کشور است. من از رهبری حکومت و کسانی که در فاریاب نفوذ قومی و مردمی دارند، می‌خواهم که به این موضوع راه‌حل منطقی پیدا کنند. به این شکل تقابل، به سود مردم و آیندۀ نظام نیست.»

فوزیه رووفی می‌گوید که اگر جرقۀ آتش در فاریاب آتش گرفت، تمامی ولایت‌های شمال کشور ناامن خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در پی نگرانی اعضای مجلس نماینده‌گان از وضعیت نابسامان ولایت فاریاب، میررحمان رحمانی، رئیس این مجلس از دولت و سیاست‌گران خواست هرچه زودتر به وضعیت متشنج این ولایت پایان دهند. او می‌گوید که ادامۀ اعتراض‌های باشنده‌گان فاریاب به سود هیچ کس نیست و سیاست‌گران و جریان‌های سیاسی نباید با اعمال سلیقه‌های شخصی سبب ایجاد تفرقه میان مردم شوند.

میررحمان رحمانی می‌افزاید: «ادامۀ تشنج‌ها و اعتراض‌ مردم در فاریاب نگران‌کننده است. از حکومت، سیاسیون و سایر مقاماتی که در ولایت فاریاب نقش دارند تقاضا می‌شود که هرچه عاجل به وضعیت بحرانی ولایت فاریاب خاتمه داده تا نگرانی‌های مردم ولایت فاریاب…»

پیش از این عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی نیز از وضعیت متشنج فاریاب نگرانی کرده و با پخش اعلامیه‌یی گفته است در حالی که مردم نگران وضعیت امنیتی در ولایت‌های‌شان‌اند، باید در معرفی مسئولان ارشد و والی‌ها نظر و پشتی‌بانی آنان درنظر گرفته شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: