شماری از هواداران حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در فاریاب در پیوند به معرفی محمدداوود لغمانی، به حیث والی جدید این ولایت، دست به تظاهرات زده‌اند و ساختمان مقام ولایت فاریاب را محاصره کرده‌اند. آنان امروز (شنبه، ۲۵ ثور/اردیبهشت) با ریختن به جاده‌های شهر میمنه، درِ ساختمان مقام ولایت فاریاب را بسته‌اند.

عبدالجلیل آور، یک عضو ارشد حزب جنبش ملی در فاریاب می‌گوید، جلو معرفی والی جدید برای این ولایت را می‌گیرند‌ و از گفته‌های مارشال دوستم مبنی بر تعیین والی‌ها از سوی مردم حمایت می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هواداران حزب جنبش ملی تأکید می‌کنند و می‌گویند، در فاریاب باید کسی به عنوان والی معرفی شود که با جغرافیای این ولایت آشنایی داشته باشد و بتواند امنیت مردم را تأمین کند.

عبدالحکیم تورک اوغلی، یکی دیگر از اعضای جنبش ملی می‌گوید، «حکومت می‌خواهد با تعیین محمدداوود لغمانی، به حیث والی فاریاب، این ولایت را به نفع طالبان سقوط ‌دهد.»

آقای تورک اوغلی می‌گوید، به هیچ صورت اجازه نمی‌دهند که آقای لغمانی والی فاریاب شود. به گفتۀ او، آنان با راه‌اندازی راه‌پیمایی‌های گسترده جلو این کار را می‌گیرند.هواداران حزب جنبش ملی در حالی تظاهرت کرده‌اند که قرار بود امروز محمدداوود لغمانی، والی جدید فاریاب با رفتن به این ولایت به کارش آغاز کند. یک منبع که نخواست هویتش فاش شود به سلام‌وطندار می‌گوید، هواپیمای حامل محمدداوود لغمانی، والی تازۀ فاریاب، پیش از نشست در میدان هوایی این ولایت دو باره برگشته است.

مسئولان حکومت محلی فاریاب در این باره ابراز نظر نکرده‌اند.

پیش از این نقیب‌الله فایق، والی فاریاب بود. آقای فایق در سرطان سال ۱۳۹۷ به عنوان والی فاریاب تعیین شد. او حدود سه سال در ولایت فاریاب کار کرد. آقای فایق در گذشته از نزدیکان مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش اسلامی بود.

ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی در تاریخ سوم ثور اعلام کرد که بر بنیاد پیشنهاد این اداره و منظوری ریاست‌جمهوری محمدداوود لغمانی، به عنوان والی جدید فاریاب تعیین شده است. پس از این موضوع باشنده‌گان ولایت فاریاب در پیوند به برکناری نقیب‌الله فایق اعتراض کردند. حزب جنبش به رهبری مارشال عبدالرشید دوستم نیز با برکناری او مخالفت کرد.

رئیس‌جمهور غنی، نقیب‌الله فایق را به عنوان عضو انتصابی مجلس سنا تعیین کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: