باشنده‌گان فاریاب و شمار زیادی از هواداران حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در اعتراض به تعیین والی جدید برای این ولایت، راهپیمایی اعتراضی کردند.

عطامحمد فیضی، رئیس حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در فاریاب که در رأس این راهپیمایی قرار داشت می‌گوید، حکومت مرکزی در برابر فاریابی‌ها برخورد تبعیض‌آمیز دارد و با گماشتن فردی به‌عنوان والی که با جغرافیای این ولایت آشنایی ندارد، به مردم فاریاب جفا می‌کند. به گفتۀ آقای فیضی، هواخواهان حزب جنبش ملی و مردم فاریاب مانع ورود والی جدید می‌شوند و حکومت نمی‌تواند این والی را بر مردم تحمیل کند.

او می‌گوید: «از زبان هواخواهان حزب جنبش و مردم فاریاب می‌گویم که حکومت نمی‌تواند داوودها را برای ما والی کند، این خواست‌شان را به گور ببرند و ما نمی‌گذاریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

میرویس شاهی، عضو حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در فاریاب هم می‌گوید، هدف از برگزاری این راهپیمایی مقابله با یکه‌تازی‌های حکومت مرکزی‌ست. به گفتۀ او، باشنده‌گان فاریاب والی تازه‌‌تعیین‌شده برای این ولایت را نمی‌خواهند. او می‌افزاید: «رئیس‌جمهور والی سلیقوی به فاریاب می‌فرستد، مردم والی فاریابی می‌خواهند، نه لغمانی. در صورت توجه‌نشدن به خواست‌های‌مان اعتراضات‌مان ادامه دارد.»

فریبا تورانی، عضو شورای ولایتی فاریاب نیز که در این راهپیمایی شرکت کرده، می‌گوید که دولت در حق مردم فاریاب بی‌عدالتی کرده است. به گفتۀ بانو تورانی، فاریاب از خود کادرهای بسیاری دارد و والی باید از میان این کادرها تعیین شود.این در حالی‌ست که روز گذشته مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در نشست اعتراضی باشنده‌گان فاریاب در پیوند به برکناری نقیب‌الله فایق، والی پیشین فاریاب و گماشته‌شدن محمد داوود به‌حیث والی جدید این ولایت، به اعتراض‌کننده‌گان و هواخواهانش هدایت داد که مانع ورود والی جدید به فاریاب شوند. مارشال دوستم گفت: «از من مشوره صورت نگرفته، باید مانع ورود والی جدید شوید.»

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون شورای عالی مصالحۀ ملی نیز تصمیم تازۀ محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور برای تعیین والی جدید فاریاب را سیاسی و غیرعملی خوانده است. آقای فرهمند ارگ ریاست‌جمهوری را به تحکیم دیکتاتوری متهم کرده است که به گفتۀ او، بدون مشوره با مردم و بزرگان یک ولایت، شخص ناآشنا با جغرافیای آن ولایت را والی تعیین می‌کند.

در همین حال، شمیم‌خان‌ کتوازی، رئیس عمومی ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی می‌گوید که والی جدید فاریاب در هماهنگی با نقیب‌الله فایق تعیین شده است. آقای کتوازی تأکید می‌کند، در صورتی که سیاست‌گران ملاحظه داشته باشند، حاضر به بحث و تفاهم در این مورد است.

نقیب‌الله فایق، والی پیشین فاریاب در مورد اعتراض‌های باشنده‌گان این ولایت حاضر به گفت‌وگو نشد. این راهپیمایی در حالی صورت می‌گیرد که صبح روز گذشته ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی محمد داوود فرزند حاجی نورالله را به‌جای نقیب‌الله فایق به‌عنوان والی فاریاب تعیین کرد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: