در جریان دو ماه گذشته ۷ موتر بمب‌گذاری‌شدۀ طالبان در فاریاب منفجر شده است. مسئولان امنیتی فاریاب می‌گویند که طالبان در این اواخر حملات با موترهای بمب‌گذاری‌شده را در این ولایت افزایش داده‌اند.

عبدالکریم یورش، سخنگوی فرماندهی پولیس فاریاب به سلام‌وطندار می‌گوید، در جریان دو ماه گذشته ۷ موتر بمب‌گذاری‌شدۀ گروه طالبان در این ولایت انفجار کرده است. به گفتۀ او، ۳ موتر بمب‌گذاری‌شده از سوی طالبان منفجر شده و ۴ موتر دیگر این گروه پیش از رسیدن به هدف از سوی نیروهای امنیتی انفجار داده شده است.

این انفجارها بیشتر در بخش‌های زیر حاکمیت طالبان رخ داده است.

مسئولان امنیتی این ولایت می‌گویند که انفجار سه موتر بمب‌گذاری‌شده از سوی طالبان، تلفاتی را به نظامیان و غیرنظامیان وارد کرده است.

سخنگوی پولیس فاریاب می‌گوید، در این انفجارها، ۸ غیرنظامی و ۴ نظامی کشته شده‌اند و ۲۴ غیرنظامی و ۱۱ نظامی زخم برداشته‌اند.

به گفتۀ او، این انفجار ها خسارات هنگفتی نیز برجا گذاشته به گونه‌یی که در این رویدادها بیش از ۱۵۰ دکان، ۲۰۰ خانۀ مسکونی و شماری از مساجد نیز ویران شده است.

نقیب‌الله فایق، والی فاریاب انفجار موترهای بمب‌گذاری‌شدۀ طالبان شبیه انفجار بمب  هسته‌یی می‌خواند و می‌گوید که این گروه غیرنظامیان را در بازارها و روستاهای‌شان هدف قرار می‌دهند و خانه‌های آنان را ویران می‌کنند.

والی فاریاب می‌گوید: «به خاطر تخریب یک قریه نیاز نیست که از بمب اتم استفاده شود. طالبان ۱۵۰۰ مواد انفجاری را در یک قریه انفجار می‌دهند خودش بمب اتم است. طالبان قریه‌ها و بازارهای مردم را در این اوخر انفجار می‌دهند.»

سیدزین‌الدین عابدی، رئیس جامعۀ مدنی فاریاب از وضعیت بد امنیتی در ولسوالی‌های این ولایت نگرانی می‌کند. او می‌گوید، با گذشت هر روز جنگ در ولسوالی‌ها شدت می‌گیرد و جوانان زیادی کشته می‌شوند.

عابدی می‌گوید، حکومت صدای مردم و فعالان مدنی را ناشنیده می‌گیرد و هیچ تغییری در وضعیت امنیتی ولسوالی‌ها به میان نیامده است.

‌مسئولان امنیتی فاریاب می‌گویند، طالبان در جنگ روبه‌رو با نیروهای امنیتی در میدان‌ نبرد شکست خورده‌اند و از همین‌رو به انفجار موترهای بمب‌گذاری‌شده رو آورده‌اند.

 گفتنی‌ست که در انفجار موتر بمب‌گذاری‌شدۀ طالبان در ولسوالی دولت‌آباد فاریاب، ۲ نیروی امنیتی کشته شدند. این انفجار به تاریخ دوم ماه جاری خورشیدی در نزدیکی یک پایگاه ارتش در این ولسوالی رخ داد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: