صفحه ویژه مهاجرت

به مهاجرت نامنظم نه بگویید

مهاجران افغان در ایران و ترکیه از بدرفتاری پولیس شکایت دارند

پس از روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی، هزاران تن از شهروندان افغانستان راهِ مهاجرت را در پیش گرفته و راهی کشورهای ایران، ترکیه و پاکستان شده‌اند. اکنون شماری از مهاجران افغان در کشورهای نام‌برده می‌گویند که با مشکلاتی بسیار دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ از افزایش بهای مواد خوراکی گرفته تا مزد کم در بدل کار بسیار و رفتار نادرست پولیس با آنان.

مهاجران افغان بازگشته از ایران از اخاذی و گروگان‌گیری نظامیان این کشور شاکی‌اند

شماری از مهاجران افغان که به تازه‌گی از ایران ردومرز شده و به کشور بازگشته‌اند، شاکی‌اند و می‌گویند که در هنگام بازگشت به کشور در اردوگاه‌های ایران از سوی نظامیان این کشور به گروگان گرفته شده‌اند و از آنان اخاذی شده‌ است.

روز جهانی پناهنده‌گان؛ پناه‌جویان افغانستان خواستار اقدامات فوری و مؤثر برای بهبود وضعیت زنده‌گی‌شان‌اند

امروز بیستم جون، برابر با روز جهانی پناهنده‌گان است. این روز توسط سازمان ملل متحد به‌منظور احترام به پناه‌جویان در سراسر جهان نام‌گذاری شده است. در روز جهانی پناهنده‌گان از قدرت و شجاعتی که پناهنده‌گان برای فرار از مشکلات، درگیری و شکنجه از کشورشان به خرج می‌دهند، تجلیل می‌شود.

مرگ؛ سرانجام مهاجرت

شماری از باشنده‌گان بغلان پیکر عزیزآغا، فرزند بزرگ و نان‌آور یک خانوادۀ هشت‌نفری را این‌جا در یکی از مناطق این ولایت، با تمام آرزوهایش به خاک می‌سپارند. عزیزآغا ۲۸ سال سن داشت و دانش‌آموختۀ دانشکدۀ تعلیم و تربیۀ دانشگاه بغلان بود. او پس از فراغت از دانشگاه، دو نیم سال تمام در بخش اداری این دانشکده به گونۀ افتخاری کار کرد.

از پروان تا اروپا؛ رویایی که تحقق نیافت

حمید حمیدی، از جوانان ولایت پروان است. او در سال ۲۰۱۷ و پس از پایان دورۀ مکتب، مهاجرت بی‌مدرک قانونی/نامنظم را به هدف رسیدن به اروپا با پیمودن راه‌های دشوارگذر برای زنده‌گی بهتر در پیش گرفت؛ اما مهاجرت موفق نداشت. حمید طعم تلخ مهاجرت را زمانی چشیده که تازه از مکتب فارغ شده بود. او نخست به ایران و از آن‌جا به ترکیه رفت.

مهاجرت از میان هاوان‌ها به میدان شلیک گلوله‌ها

با آن‌که افغانستان یک کشور رو به توسعه است، جنگ، ناامنی و وضعیت بد اقتصادی در این کشور سبب شده است عده‌یی از شهروندانش با پذیرفتن خطرهای بسیار جانی و مالی به کشورهای همسایه و اروپایی بی‌مدرک قانونی/نامنظم مهاجرت کنند. بیش‌تر شهروندان افغانستان به‌ویژه جوانان که در مناطق دوردست یا هم در مناطق زیر حاکمیت طالبان زنده‌گی می‌کنند، راه مهاجرت نامنظم را در پیش می‌گیرند.

ویدیو‌
سرنوشت نامعلوم
دیگر مطالب

ممنوعیت بر سفر غیرقانونی شهروندان؛ هُتل‌داران در نیمروز متضرر شده‌اند

شماری از مسئولان هُتل‌ها و مسافرخانه‌های شهر زرنج، مرکز نیمروز می‌گویند که پس از هدایت امارت اسلامی مبنی بر ممنوعیت سفر شهروندان به‌طور غیرقانونی به بیرون از کشور، به آنان نیز دستور داده‌ شده است مسافرانی که به بیرون از کشور می‌روند را در هُتل‌های‌شان جا ندهند.

معترضان در کابل: مشکلات مهاجران افغان در ایران از راه گفت‌وگو حل شود

در ادامۀ اعتراض‌ها به لت‌وکوب و شکنجۀ مهاجران افغان در ایران، مسئولان و اعضای سازمان اجتماعی همدیگرپذیران افغانستان امروز در یک گردهمایی مسالمت‌آمیز از امارت اسلامی و دولت ایران می‌خواهند که مشکلات مهاجران افغان در ایران را از راه گفت‌وگو حل کنند.

مهاجرت؛ زوال اخلاق، دوام رنج

در سال‌های پسین، کم‌تر افغانستانی‌‌یی که از راه قاچاق به ایران رفته است را می‌توان یافت که خاطره‌های خوشش از این کشور بیش‌تر از خاطره‌های ناخوشش باشد، اما آن‌‌‌‌‌چه این روزها در فضای مجازی پخش می‌شود، بازتاب تازه و شدت‌یافته‌یی از خشونت بر شهروندان افغانستان در ایران است که از سوی دولت و شهروندان این کشور اعمال می‌شود.

واکنش تند شهروندان به بدرفتاری و شکنجۀ مهاجران افغان در ایران

گزارش‌ها مبنی بر بدرفتاری، لت‌وکوب و شکنجۀ مهاجران افغان در ایران، انتقاد و واکنش‌های تند شهروندان را به هم‌راه داشته است. شماری از شهروندان کشور در شبکه‌های اجتماعی چه‌گونه‌گی برخورد با مهاجران افغان در ایران را، غیرانسانی خواننده و آن را تقبیح کرده‌اند.

قانون جدید پاکستان برای مهاجران افغان؛ افراد بی‌مدرک به‌ اجبار اخراج می‌شوند

پس از آن‌که پاکستان سخت‌گیری‌های بیش‌تری را بر رفت‌وآمد مهاجران افغان وضع کرد، اکنون شماری از مهاجران افغان در ایالت خیبر پشتونخواه این کشور می‌گویند که قانون جدید آنان را با مشکلاتی بسیار روبه‌رو کرده است.

تهاجم روسیه به اوکراین؛ بیش از یک میلیون تن آواره شده‌اند

سازمان ملل متحد امروز با پخش آمار جدید از شمار پناهنده‌گان اوکراینی، گفته است که تاکنون بیش از یک میلیون تن از این کشور آواره شده‌اند. این سازمان افزوده که ممکن است میلیون‌ها اوکراینی دیگر نیز به جمع بیش از یک میلیون بی‌جاشده بپیوندند.

«کشورهای بیرونی خلاف قوانین بین‌المللی افغان‌ها را برای خروج تشویق می‌کنند»

مسئولان وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان امارت اسلامی از روند خروج شهروندان افغانستان توسط کشورهای بیرونی انتقاد می‌کنند و می‌گویند که این کشورها با تشویق شهروندان افغانستان برای خروج از کشور، در امور داخلی افغانستان مداخله می‌کنند.

واژگون‌‌شدن موتر حامل مهاجران افغانستان در ایران، ۳ کشته و ۹ زخمی برجای گذاشت

رسانه‌های ایرانی از واژگون‌شدن یک موتر حامل مهاجران افغانستان در یکی از جاده‌های این کشور خبر داده‌اند. براساس معلومات رسانه‌ها، این روی‌داد روز گذشته در جادۀ کهنوج_بندر عباس رخ داده است که در پی آن ۳ تن کشته شده و ۹ تن دیگر زخم برداشته‌‌اند.