خانواده‌ای در ولسوالی ینگی‌قلعه‌ی تخار، با فرستادن تصویرهایی به سلام‌وطندار، می‌گوید که پسر ۱۵‌ساله‌ی این خانواده که از یک سال به این سو در ولایت فارس ایران، مصروف چوپانی بوده، به شکل بی‌رحمانه‌ای کشته شده است.

این پسر رامین نام داشته و به گفته‌ی خانواده‌اش، یک‌شنبه‌شب -۷ جوزا- در منطقه‌ی مرودشت ولایت فارس ایران، توسط افراد ناشناس کشته شده است.

رامین یک سال پیش به دلیل ناداری، به ایران می‌رود تا با کارکردن در آن جا، کمک‌دست خانواده‌اش باشد.

شمس‌النسا، مادر رامین، به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما چیزی برای خوردن نداریم و خودم در خانه‌های مردم لباس‌شویی و نان‌پزی می‌کنم.»

او، از امارت اسلامی می‌خواهد که پرونده‌ی کشته‌شدن رامین را دنبال کرده و نگذارد که حقوق شهروندان افغانستان در ایران، پامال شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در تصویرهایی که از جسد رامین به سلام‌وطندار فرستاده شده، اثرهای شکنجه نیز در صورت و بدن او دیده می‌شود.

کریمه، یکی از اعضای خانواده‌ی رامین، می‌گوید که رامین پیش از این که کشته شود، چند بار با بردارانش تماس گرفته و گفته بود که پسر صاحب‌کارش او را آزارواذیت می‌کند؛ اما برادران رامین این مسئله را جدی نگرفته بودند.

یحیا، پسرخاله‌ی رامین، به نقل از دو برادر رامین که در تهران زندگی می‌کنند، می‌گوید که قاتلان پس از کشتن رامین، محل رویداد را پاک و لباس‌های او را عوض کرده بودند.

به گفته‌ی او، صاحب‌کار رامین، جسد او را به شفاخانه انتقال داده و پزشکان پس از کالبدشکافی، دلیل مرگ او را سکته‌ی مغزی اعلام کرده اند.

خواستیم در این باره، نظر وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان امارت اسلامی را نیز داشته باشیم؛ اما تا زمان نوشتن خبر، این وزارت به پرسش‌های سلام‌وطندار پاسخی ارائه نکرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

همه‌ساله شمار زیادی از شهروندان افغانستان، به خاطر درآوردن پول ناچیزی که با آن بتوانند شکم خود و خانواده‌ی خود را سیر کنند، به هدف کارگری به ایران می‌روند.

اکنون، کم‌وبیش سه میلیون شهروند افغانستان در ایران به سر می‌برند که بیش‌تر شان، از راه قاچاقی به این کشور رفته اند و هیچ گونه مدرک اقامت ندارند.

نداشتن مدرک اقامت و سازوکار ضعیف دولت ایران برای پشتیبانی از حقوق انسانی مهاجران افغان، باعث شده که مهاجران افغان با مشکل‌های زیادی در این کشور روبه‌رو باشند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: