پس از روی‌کارآمدن دوبارۀ امارت اسلامی، هزاران تن از شهروندان افغانستان راهِ مهاجرت را در پیش گرفته و راهی کشورهای ایران، ترکیه و پاکستان شده‌اند. اکنون شماری از مهاجران افغان در کشورهای نام‌برده می‌گویند که با مشکلاتی بسیار دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ از افزایش بهای مواد خوراکی گرفته تا مزد کم در بدل کار بسیار و رفتار نادرست پولیس با آنان.

شماری از مهاجران افغان در ایران، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که آنان از ادامۀ بدرفتاری پولیس آن کشور، به ستوه آمده‌اند. آنان می‌افزایند که پولیس ایران به بهانه‌های مختلف از مهاجران افغان پول می‌گیرد و در تازه‌ترین مورد هم به بهانۀ توزیع کارت شناسایی، شمار بسیاری از مهاجران را بازداشت کرده ‌است.

مختار، یک تن از مهاجران افغان در ایران، در این باره می‌گوید: «رفتار پولیس ایران با مردم افغانستان خیلی بد است. در این اواخر به باج‌گیری شروع کرده‌اند، شب در اتاق بچه‌ها می‌روند و می‌گویند سه میلیون تومان، چهار میلیون تومان بدهید، اگر نمی‌دهید، دیپورت‌تان می‌کنیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

مهاجران افغان در ایران

فضل، یک تن دیگر از مهاجران افغان در ایران، نیز در این باره می‌گوید: «با مهاجران خیلی رفتار بد می‌کنند، مهاجران را می‌گیرند یا زندانی می‌کنند یا به مقداری زیاد از پیش‌شان پول می‌گیرند، به‌خاطری که آنان را آزاد کنند.»

در همین حال، شماری از مهاجران افغان در ترکیه نیز می‌گویند که با مشکلاتی بسیار روبه‌رو اند و از ترس پولیس آن کشور، نمی‌توانند آزادانه سر کار بروند و پس از آن‌که از سوی پولیس بازداشت شوند، با شکنجۀ زیاد راهی افغانستان می‌شوند.عبدالقدیر که به تازه‌گی به ترکیه مهاجرت کرده است، می‌گوید که پولیس ترکیه مهاجران را لت‌وکوب می‌کند و آنان نمی‌توانند آزادانه کار کنند. او می‌افزاید: «هر روز مهاجران را گرفتار می‌کنند، رفتارهای غیرقابل باور با مهاجران دارند و هر روز مهاجران را لت‌وکوب می‌کنند. مهاجران نمی‌توانند آزادانه گشت‌وگذار کنند و آزادانه به کارشان بروند.»

مهاجران افغان در ترکیه

در پاکستان هم‌چنان شماری از شهروندان کشور که به‌دلیل رسیده‌گی به پرونده‌های مهاجرت‌شان به آن‌جا رفته‌اند، می‌گویند ماه‌هاست در بی‌سرنوشتی به‌سر می‌برند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

مسعود که به تازه‌گی به پاکستان رفته است، می‌گوید که شهروندان افغانستان در این کشور، با بی‌سرنوشتی روبه‌رو اند و ماه‌هاست که در انتظار رسیده‌گی به پرونده‌های‌شان‌اند.

مهاجران افغان در اسلام‌آباد

خواستیم در پیوند به وضعیت مهاجران افغان در کشورهای ایران، ترکیه و پاکستان دیدگاه مسئولان وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان را داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم.

این در حالی‌ست که همه‌ساله شماری از شهروندان کشور، به‌دلیل فقر و بی‌کاری افغانستان را به مقصد کشورهای دیگر ترک می‌کنند، یا به مقصد می‌رسند، یا هم به کشور برمی‌گردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: