در ادامۀ اعتراض‌ها به لت‌وکوب و شکنجۀ مهاجران افغان در ایران، مسئولان و اعضای سازمان اجتماعی همدیگرپذیران افغانستان امروز در یک گردهمایی مسالمت‌آمیز از امارت اسلامی و دولت ایران می‌خواهند که مشکلات مهاجران افغان در ایران را از راه گفت‌وگو حل کنند.

مسئولان و اعضای این سازمان، ظلم و شکنجه بر مهاجران افغان از سوی ایران را محکوم می‌کنند و می‌گویند که افغان‌ها نمی‌توانند به‌طور آزاد در این کشور گشت‌وگذار کنند. آنان از دولت ایران می‌خواهند که به رسم مهمان‌نوازی از مهاجران افغان پشتی‌بانی کند.

مسئولان سازمان اجتماعی همدیگرپذیران افغانستان نیز در این گردهمایی هشدار می‌دهند که در صورت ادامۀ شکنجۀ مهاجران افغان در ایران، در برابر دولت این کشور ایستاده‌گی خواهند کرد. «از مقام محترم امارت اسلامی افغانستان و از مقام دولت جمهوری اسلامی ایران خواهان مذاکره هستیم تا به این مشکلات رسیده‌گی کنند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

پیش از این نیز، اعتراض‌های گسترده در کابل، هرات، خوست و شماری دیگر از ولایت‌ها، در برابر شکنجۀ مهاجران افغان در ایران، راه‌اندازی شده است. اعتراض‌کننده‌گان در هرات، درب کنسول‌گری ایران در این ولایت را آتش زدند و در کابل نیز اعتراض‌کننده‌گان شعارها و واکنش‌های خشم‌آلود داشتند و این همه سبب شد که ایران نماینده‌گی‌های سیاسی‌اش در افغانستان را به‌طور موقت بسته کند.

با این همه، هنوز هم مهاجران افغان در ایران از رفتار خشونت‌آمیز ایرانیان شکایت دارند و می‌گویند که به‌طور آزاد گشت‌وگذار نمی‌توانند.

با این حال، به تازه‌گی وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان امارت اسلامی گفته است که برای رسیده‌گی به وضعیت و مشکلات مهاجران افغانستان در کشورهای همسایه، نشست چهارجانبه برگزار می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این نشست قرار است ماه آینده میان مقام‌های افغانستان، ایران، پاکستان و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان برگزار ‌شود. مسئولان وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان گفته‌اند که قرار است در این نشست روی مشکلات مهاجران افغانستان گفت‌وگو و برای رسیده‌گی به وضعیت آنان، راه‌های حل جست‌وجو شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: