سفارت ایران در کابل، بامداد امروز (یک‌شنبه، بیست‌و‌یکم حمل/فروردین) با پخش بیانیه‌‌یی در توییترش هشدار داده که به‌منظور تیره‌ساختن روابط میان دو کشور، «فتنه و توطئه» در جریان است.

در بیانیه آمده که ویدیوهای آزارواذیت مهاجران افغان‌ توسط ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی، برای خراب‌کردن روابط دو کشور برنامه‌ریزی شده است.

در بیانیه نوشته شده است: «‏سفارت ایران ضمن هشدار به فتنه و توطئه‌یی که در روابط دو کشور در جریان است، کلیپ‌های منتشره در فضای مجازی را برنامه‌ریزی‌شده دانست که خواهان گل‌آلودساختن روابط عمیق و تاریخی دو کشور و به‌دنبال القای ایران‌هراسی و افغان‌هراسی هستند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که گزارش‌ها مبنی بر بدرفتاری، لت‌وکوب و شکنجۀ مهاجران افغان در ایران، انتقاد و واکنش‌های تند شهروندان را به هم‌راه داشته است. شماری از شهروندان کشور در شبکه‌های اجتماعی چه‌گونه‌گی برخورد با مهاجران افغان در ایران را، غیرانسانی خواننده و آن را تقبیح کرده‌اند.

به گفتۀ شهروندان، لت‌وکوب و شکنجۀ مهاجران افغان در کشوری با فرهنگ و زبان مشترک، تازه‌گی ندارد و سال‌هاست که مهاجران افغان عمل‌کرد ظالمانۀ مرزبانان ایران را تحمل می‌کنند.

فرهاد دریا، آوازخوان سرشناس افغانستان، در نامه‌یی اعتراضی در فیس‌بوک خود نوشته است که شماری از مهاجران افغان ضمن تحقیر، توهین و شکنجۀ روحی، مورد آزارواذیت جنسی نیز قرار می‌گیرند. او از ایرانیان خواسته است تا نگذارند سیاست‌های خصمانه و غیرانسانی آنان، عزت و حیثیت شماری دیگر را از بین ببرد.

در نامۀ اعتراضی فرهاد دریا آمده است: «به‌عنوان یک انسان و شهروند این کرۀ خاکی، از تماشای اعمال غیرانسانی‌تان در قبال این پرنده‌های شکسته‌بال و بی‌آشیانه، خجالت می‌کشم. اگر نمی‌توانیم همسایۀ خوب باشیم، حداقل انسان خوب باشیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سویی هم، شماری دیگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان نوشته‌اند که مرزبانان ایران با نژادپرستی و خودکامه‌گی در برابر افغان‌های مهاجر، خشونت می‌کنند. هم‌چنان شماری از مهاجران افغان مقیم ایران از وضعیت بد شان در این کشور سخن می‌گویند. آنان می‌گویند که به‌دلیل توهین و تحقیر، آزادانه گشت‌وگذار نمی‌توانند.

با این همه، مسئولان وزارت امور مهاجران و عودت‌کننده‌گان امارت اسلامی برخورد ایران با مهاجران افغان را، خلاف قانون‌های بین‌المللی می‌دانند و تأکید می‌کنند که تلاش‌ها برای بهبود وضعیت زنده‌گی مهاجران ادامه دارد.

وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی هم‌چنان گفته که در پیوند به برخورد نادرست مرزبانان ایران با مهاجران افغان، شماری از مسئولان ایران در کابل را، احضار کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: