عبدالستار حسینی، عضو مجلس نماینده‌گان و یکی از اعضای هیـأت بررسی‌کنندۀ قضیۀ به دریاانداختن مهاجران افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید که مقامهای ایرانی حاضر به گفت‌وگو و همکاری با آنان نمی‌شوند. او می‌گوید: «ما به اسناد و شواهد لازم دست یافته‌ایم، ولی آنان – هیأت بررسی‌کنندۀ ایران– به گفت‌وگو در پیوند به این رویداد تمایلی نشان نمی‌دهند.»

آقای حسینی می‌گوید، پس از آن‌ که هیأت ایرانی به گفت‌وگو حاضر نشد، مقام‌های ایرانی خواهان دیدار مسئولان مرزی دو کشور در کمیسیاری اسلام‌قلعۀ هرات شدند. به گفتۀ او، مقام‌های مرزی دو کشور روز گذشته (پنج‌شنبه، بیست‌وپنجم ثور/اردیبهشت) در کمیسیاری اسلام‌قلعه نشست داشتند.

این عضو هیأت بررسی‌کنندۀ افغانستان می‌گوید، دریافت‌های مقام‌های مرزی از رویداد برای هیأت و دولت افغانستان قابل قبول نیست. مقام‌های مرزی دو کشور یک روز پس از این نشست گفتند که کشته‌شدن شهروندان افغانستان از سوی مرزبانان ایرانی «دروغ» است.

آقای حسینی می‌گوید، دریافت‌های آنان از بررسی این رویداد نشان می‌دهد که ۳۹ شهروند کارجوی افغانستان پس از شکنجه از سوی مرزبانان ایرانی «بی‌رحمانه» به رود هیرمند انداخته شده‌اند.

او می‌گوید، مرزبانان ایرانی یکی از این ۳۹ شهروند افغانستانی را که چهارده سال سن داشته، در خریطه‌یی به رود هیرمند انداخته‌اند. او مرزبانان ایرانی را به انجام جنایت ضد بشری متهم می‌کند.

هیأت بررسی‌کنندۀ دولت افغانستان اوایل هفتۀ گذشته به ریاست عبدالحمید طهماسی، سرمفتش شورای امنیت و برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان به هرات رفته بود.

آقای طهماسی چند روز پس از بررسی‌ها گفته بود، از میان شهروندان غرق‌شدۀ افغانستان ۱۱ جسد کارجویان و چهار جسد قاچاق‌بران انسان ناپدید گشته‌اند. او هم‌چنان گفته بود که ۱۲ جسد را از رود هیرمند پیدا کرده‌اند. از این رویداد چهارده تن زنده مانده بودند.

سیدوحید قتالی، والی هرات نیز در نشست خبری هفتۀ گذشتۀ این هیأت، گفت که در پیوند به این رویداد به اسنادی دست یافته‌اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: