بر اساس معلومات ریاست امور مهاجرین و عودت‌کنندگان کندهار، از زمان آغاز اخراج اجباری مهاجران افغان از پاکستان در شش ماه گذشته، ۱۶۵ هزار و ۲۰۰ مهاجر افغان از راه اسپین‌بولدک به این ولایت بازگشته اند.

در همین حال، شهروندان تازه بازگشته از پاکستان که از راه اسپین‌بولدک آمده اند، می‌گویند که در جریان اخراج، پلیس پاکستان تمام دارایی‌های شان را به یغما برده که در نتیجه‌ی آن اکنون با مشکلات بسیاری روبه‌رو اند و به گفته‌ی آن‌ها، به نیازهای اساسی شان رسیدگی نشده است.

نورعلی و سیدولی که یک ماه پیش با خانواده‌های شان از منطقه‌های «پشین» و «کُچلاغ» پاکستان به افغانستان آمده اند، می‌گویند که تنها کمک‌های اولیه دریافت کرده اند که به آن‌ها بسنده نیست.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

آن‌ها، از حکومت سرپرست و مؤسسه‌های امدادرسان، می‌خواهند که به آن‌ها سرپناه دایمی، زمینه‌ی کار، خدمات صحی و نیز به فرزندان شان زمینه‌ی آموزش را، فراهم کنند.

نورعلی می‌گوید‌: «دولت از ۲۰ تا ۳۰ هزار افغانی به ما کمک کرده است. ما از دولت می‌خواهیم که به ما زمینه‌ی کار را فراهم کند، به ما خانه بدهد تا در آن زندگی کنیم. اکنون هوا سرد است و ما پولی برای تهیه‌ی سوخت و بخاری نداریم. خواست ما از دولت این است که به ما زمینه‌ی کار را فراهم کند و به ما خانه بدهد.»

سیدولی، نیز می‌‌گوید: «ما در شرایطی آمدیم که کرایه‌ی ما را کسی دیگر داد و کرایه نداشتیم. اموال ما هرچه بود، ضبط شد. ما درخواست کمک داریم، ما با دست خالی اخراج شده‌ایم. ما چیزی با خود نداریم.»

با این حال، مسئولان در ریاست امور مهاجرین و عودت‌کنندگان کندهار، می‌گویند که به شهروندان تازه بازگشته به این ولایت، پول نقد، مواد غذایی، صحی و نیازهای زمستانی کمک شده است و این روند ادامه خواهد داشت.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

نعمت‌الله الفت، آمر ادغام مجدد ریاست امور مهاجرین و عودت‌کنندگان کندهار، می‌گوید که حکومت و نهادهای امدادرسان برای حل مشکلات مهاجران برنامه‌های درازمدت دارند که با تطبیق آن‌ها، نیازهای مهاجران برطرف خواهد شد.

او می‌افزاید: «در طول شش ماه گذشته بیش از ۳۰ هزار خانواده وارد کشور شده اند که شمار شان به ۱۶۵ هزار و ۲۰۰ تن می‌رسد. هم‌کاری‌های لازم با این افراد انجام شده است. نهادهای امدادرسان، تاجران ملی و امارت اسلامی به آنان کمک‌های نقدی و غذایی کرده و هر نوع امکانات به آن‌ها مساعد شده است.»

گفتنی است که بر اساس برخی آمارهای پخش‌شده، در چند ماه گذشته بیش از ۲۸۰ هزار مهاجر افغان از راه‌های اسپین‌بولدک و تورخم وارد کشور شده که نهادهای امدادرسان و حکومت به این بازگشت‌کنندگان کمک‌های اولیه ارائه کرده و بیش‌تر آنان در ولایت‌های مختلف جابه‌جا شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: