شماری از شهروندان بازگشته از پاکستان که اعضای خانواده‌های شان در جریان اخراج اجباری در آن کشور مانده اند، می‌گویند که از وضعیت آنان نگران اند. آن‌ها، به سلام‌وطندار می‌افزایند که نیمی از اعضای خانواده‌های ‌شان در پاکستان باقی مانده و نیمی دیگر به افغانستان بازگردانده شده اند. شهروندان بازگشته از پاکستان، از رفتار بد پلیس این کشور نیز شکایت می‌کنند و می‌گویند که همه چیز شان از آ‌‌ن‌ها گرفته شده است.

جمعه‌خان، شهروند بازگشته از پاکستان، می‌گوید: «از جداشدن از اعضای خانواده‌های خود بسیار ناراحتیم. نیمی ما آمدیم و نیمی دیگر ما آن جا ماندند. برخی شناخت کارت دارند و برخی ندارند، هیچ اطلاعی از آن‌ها نداریم. سیم‌کارت‌های شان را بسته کرده اند، ما هیچ اطلاعی نداریم.»

گل‌احمد، دیگر شهروند بازگشته از پاکستان، نیز می‌گوید: «من در آن جا زمین داشتم، با باشنده‌ی آن جا ازدواج کرده بودم. اکنون نیمی از کودکانم در آن جا مانده اند. بر خانه‌ها حمله کردند؛ حتا کسانی که کارت داشتند، قبول نمی‌کردند تنها پول را قبول می‌کردند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

اسماعیل، یک تن دیگر از شهروندان بازگشته از پاکستان، هم‌چنان می‌گوید: «یک هفته از آمدنم می‌گذرد؛ پدرم ۸۰ سال دارد و هنوز در آن جا زندانی است. من ۲۰۰ هزار روپیه برایش مصرف کرده‌ام؛ اما رها نشده است. شبانه حمله کردند. پلیس پاکستان جوانان، مردان و زنان کهن‌سال، همه را بازداشت می‌کردند.»

شهروندان بازگشته از پاکستان، از نهادهای بین‌المللی حقوق بشر می‌خواهند که از رفتار «خشونت‌آمیز» پاکستان در برابر مهاجران افغان، جلوگیری کنند.

در همین حال، نعمت‌الله الفت، آمر ادغام مجدد ریاست امور مهاجرین و عودت‌کنندگان کندهار، به سلام‌وطندار می‌گوید آن‌ها در تلاش اند خانواده‌هایی که پس از بازگشت از پاکستان از هم جدا شده اند را از طریق سازمان‌های خیریه به‌هم برسانند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «خانواده‌هایی هستند که نصف یا یک تن از اعضای خانواده‌‌های شان در پاکستان مانده است یا در آن جا زندانی شده‌ اند؛ زیرا وضعیت اضطراری است؛ اما تعداد شان خیلی نیست. جای تشویش نیست، در طرف پاکستان هم بایومتریک می‌شود. می‌توانم بگویم که از هر ۱۰۰ تن ۲۰ تن به همین سرنوشت دچار شده اند؛ اما ما هم در حد توان مان حلش کردیم و در حال تلاش هستیم.»

بر اساس معلومات ریاست امور مهاجرین و عودت‌کنندگان کندهار، طی یک هفته‌ی گذشته حدود ۳۵ هزار و ۵۰۰ افغان از مسیر اسپین‌بولدک-چمن به این ولایت بازگردانده شده اند.

افزون بر این، وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، گفته است که تنها پنج‌شنبه‌ی گذشته بیش از ۶۰۰۰ مهاجر افغان از مسیرهای اسپین‌بولدک-چمن و تورخم به کشور بازگشته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: