در ادامه‌ی واکنش‌ها به اخراج اجباری مهاجران افغان از پاکستان، سازمان عفو بین‌الملل به تازگی با پخش اعلامیه‌ای، گفته است که پاکستان از اخراج مهاجران افغان «استفاده‌ی سیاسی» می‌کند و این روند باید «بی‌درنگ» متوقف شود.

سازمان عفو بین‌الملل، در بخشی از اعلامیه‌اش از ایجاد مرکزهای نگه‌داری مهاجران افغان از سوی پاکستان، نیز انتقاد کرده و گفته که در برخی از این مرکزها، حق داشتن وکیل مدافع و ارتباط با اعضای خانواده‌، از مهاجران گرفته شده است.

هم‌زمان با این، سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، گفته است به اردوگاهایی که مهاجران برای اخراج به افغانستان نگه‌داری می‌شوند، دست‌رسی ندارد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سرداراحمد شکیب، سرپرست سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، می‌گوید: «دو نوع کمپ/اردوگاه است؛ یک کمپی که مهاجران بایومتریک می‌شوند، اسناد شان چک می‌شود، ما از این کمپ‌ها دیدن کردیم، نسبت به گذشته برخی از سهولت‌ها را دارد؛ چون ما صحبت کردیم که این مشکلات باید حل شود؛ ولی در کمپ‌هایی که مهاجران نگه‌داری می‌شوند، ما به آن دست‌رسی نداریم.»

پس از این که حکومت موقت پاکستان، اعلام کرد که مهاجران غیرقانونی به شمول یک میلیون و ۷۰۰ هزار مهاجر غیرقانونی افغان را پس از اول نومبر از این کشور اخراج می‌کند، شماری از سازمان‌های‌ بین‌المللی و کشورها، خواستار بازنگری این تصمیم از سوی حکومت پاکستان شدند.

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت امارت اسلامی، با خوش‌بینی از وضعیت پیش‌آمده، می‌گوید که بازگشت مهاجران افغان به کشور، می‌تواند به استفاده‌ی سیاسی از آن‌ها علیه امارت اسلامی پایان دهد.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌افزاید: «یک فرصت خوب است که مهاجرین بیایند؛ چون هر روز آن‌ها با مشکلات مواجه اند. اگر امروز به آن‌ها سهولت شود، در روزهای بعدی باز مشکلات برای شان ایجاد می‌شود و به گونه‌ای از موجودیت مهاجرین به عنوان وسیله فشار استفاده هم صورت می‌گیرد. بهتر است همه افغان‌ها به خانه‌ی خود برگردند.»

بر اساس آمار سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، پس از همگانی‌شدن تصمیم پاکستان برای اجراج مهاجران افغان از این کشور، تا کنون ۲۵۰ هزار تن داوطلبانه و اجبار از گذرگاه‌های چمن_اسپین‌بولدک و تورخم به افغانستان بازگشته اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: