شماری از شهروندان بازگشته از پاکستان، می‌گویند که با ترک این کشور به ارزش صدها هزار کلدار دارایی‌های‌ شان در پاکستان جا مانده است.

محمدحسین، یکی از مهاجران افغان که به تازگی از  پاکستان اخراج شده، می‌گوید که به ارزش بیش از ۱۱ میلیون کلدار دارایی و اموالش در پاکستان جا مانده است. او، می‌افزاید: «از سیالکوت گرفته شدم، آن جا خانه و کاروبار ما در نانوایی بود؛ نانوایی هم ماند،  به ارزش ۷۵۰ هزار کلدار آرد خریده بودم آن هم مانده، خانه‌ام ماند که خانه‌ی ما به ارزش ده میلیون و ۵۰۰ هزار بود.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

همین گونه، رحمت‌الله، دیگر مهاجر بازگشته افغان از پاکستان، می‌گوید: «خانه ما باقی ماند که در جورکردنش بیش‌تر از ۸۰۰ هزار کلدار در آن مصرف کرده و زمینش را خریده و آن را ساخته بودیم.»

با این حال، امارت اسلامی از ایجاد و آغاز فعالیت کمیته‌ای برای بررسی موانع در برابر انتقال سرمایه‌های شهروندان اخراج‌شده از پاکستان و بررسی چه‌گونگی انتقال آن خبر می‌دهد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت‌ اسلامی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید که فعالیت‌های این کمیته شامل بررسی‌های اموال تاجران و همه مهاجران می‌شود.

آقای مجاهد، می‌افزاید: «کمیته‌ی فعال‌شده به خاطری است که بررسی کند موضوع را که چه قدر راست بود؛ گویا مهاجران افغان که از پاکستان می‌آیند، سرمایه‌های شان گذاشته نمی‌شود و از آن‌ها گرفته و یک مقدار پول کم برای شان داده می‌شود. اول این موضع را بررسی کند و باز ابعاد قانونی شان را بررسی می‌کنیم که چه گونه با دولت پاکستان از کدام مجرا شریک کنیم و چه گونه پیش برویم.»

از سویی هم، مسئولان سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، نیز می‌گویند که  در ۴۰ سال پسین، افغان‌ها در پاکستان، با هزینه‌های بلند در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری کرده بودند؛ اما اکنون، این کشور تنها اجازه‌ی انتقال ۵۰ هزار کلدار را به آن‌ها می‌دهد.

سرداراحمد شکیب، سرپرست سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، می‌گوید: «تاجر، دکان‌دار، زراعت‌پیشه بودند یا کارخانه داشتند که سرمایه‌گذاری کرده بودند. دولت پاکستان گفته که از ۵۰ هزار کلدار بیش‌تر با خود برده نمی‌توانند. از پاکستان بارها وضاحت خواستیم که چه برنامه دارند در این باره اما این مسئله تا کنون نامعلوم مانده است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

بر اساس آمار سفارت افغانستان در اسلام‌آباد، از هنگام آغاز روند اخراج مهاجران افغان از پاکستان، تا کنون بیش از ۳۰۰ هزار تن از این کشور اخراج شده و به افغانستان بازگشته اند.

سازمان ملل متحد، نیز بارها هشدار داده است که مهاجران افغان بازگشته، تمام دارایی‌های شان را در پاکستان جا گذاشته اند و بی‌هیچ داشته‌ای به افغانستان برگشته ‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: