مسئولان در وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گویند که تا کنون، بیش از ۳۵۱ هزار مهاجر افغان از ایران، پاکستان و ترکیه و از این میان، ۲۳۹ هزار و ۶۱۴ تن از پاکستان اخراج شده اند.

بر اساس آخرین آمار این وزارت، از اول نومبر تا کنون، از میان ۲۳۹ هزار و ۶۱۴ مهاجر افغان اخراج‌شده از پاکستان، ۷۳ هزار تن در اردوگاه‌ها در نزدیکی خط فرضی دیورند به ویژه گذرگاه‌های تورخم و سپین‌بولدک، اقامت گزیده و باقی آنان به ولایت‌های شان انتقال یافته اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عبدالرحمان راشد، معین مسلکی وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان، به سلام‌وطندار می‌گوید: «از ۹ تا ۲۲ عقرب، در مجموع، ۲۳۹۶۱۴ مهاجر به کشور عودت کرده اند که از مرز تورخم ۱۱۴۸۵۷ تن و از مرز سپین‌بولدک ۵۸۲۴۳ اخراج شده به جز کسانی که در کمپ هستند، بقیه‌ی فامیل‌ها به ولایت‌های مربوط شان رفته اند.»

از سویی ‌هم، رسانه‌های پاکستانی گزارش داده اند که روز گذشته (دوشنبه، ۲۲ عقرب) دولت پاکستان سه گذرگاه جدید را برای تسریع روند اخراج مهاجران افغان، بازگشایی کرده است.

روزنامه‌ی «دان» پاکستان، به نقل از مقام‌های این کشور گزارش داده که این سه گذرگاه در «قلعه‌ی سیف‌الله» در ایالت بلوچستان، ولسوالی چاغی در «برابچه» و منطقه‌ی «نور وهاب» در مسیر خط فرضی دیورند، بازگشایی شده است.

در همین حال، مهاجران تازه بازگشته از کشورهای همسایه، با این که از پذیرایی امارت اسلامی ابراز خرسندی می‌کنند؛ اما از نداشتن سرپناه در زمستان پیش رو نگرانی دارند.

صبورخان، یکی از مهاجران تازه بازگشته از پاکستان، می‌گوید: «فعلاً در کمپ هستیم. حکومت به ما زمینه‌ی لباس، غذا، آب و نیازهای اولیه را فراهم کرده است. از حکومت خواست ما این است که زمستان از راه می‌رسد، یک سرپناه دایمی به ما ارائه کند، زمینه‌ی کار و روزگار را برای ما فراهم کنند.»

امین، دیگر مهاجر تازه بازگشته از پاکستان، نیز می‌گوید: «دیروز آمدیم، حالا در خیمه هستیم. غذا و کمپل است؛ اما زیاد سرد است. خواست ما این است که به ما کمک کنند، خانه بدهند از کرایه‌های ما خبر باشند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی است که اخیراً روند اخراج مهاجران افغان از ایران، نیز شدت گرفته است.

همین گونه، وکیل‌احمد، از مهاجران افغان اخراج‌شده از ایران، خواستار هم‌کاری حکومت سرپرست برای ایجاد زمینه‌های کاری است. «چند وقت پیش‌تر به ایران رفته بودیم، ما را دستگیر و به یک حالت بد به افغانستان روان کردند. مجبورم؛ از دوستان و خویشاوندان قرض کردم. در یک شرایط بد به سر می‌برم، زمینه‌ی کار و روزگار فراهم نیست.»

به تازگی، سازمان بین‌المللی بحران، در باره‌ی اخراج گروهی مهاجران افغان از پاکستان، ابراز نگرانی کرده و این اقدام را برای ثبات منطقه پرخطر خوانده است.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: