اشک‌وماتم پس از یک رویداد خونین در ولسوالی گذره‌ی هرات. در این رویداد، افراد تفنگ‌دار ناشناس، دوشنبه‌شب، ۱۰ ثور، نمازگزاران شیعه را در هنگام ادای نماز هدف قرار دادند.

مادری که پسر ۱۷‌ساله‌اش (تنها نان‌آور خانواده) را در این حمله از دست داده ‌است، توان حرف‌زدن با ما را ندارد و فقط اشک می‌ریزد و به غم عزیز خود گلیم ماتم پهن کرده‌ است.

گواهان رویداد و باشندگان محل، با نکوهش این حمله خواهان توجه بیش‌تر برای تأمین امنیت شهروندان به ویژه شیعیان اند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

خان‌علی ظفری، یک تن از گواهان رویداد، به سلام‌وطندار می‌گوید: «آمدم داخل مسجد؛ وضعیتی را دیدم که اصلاً قابل تحمل ما نبود؛ ما تلاش کردیم که زودتر زخمی‌ها را انتقال دهیم و شهیدها را به شفاخانه بردیم و جواب کردند و گفتند که متأسفانه جان خود را به حق سپرده‌ اند.»

رحمان فهیمی، یک تن دیگر از گواهان رویداد، نیز می‌گوید: «این جا پنج شهرک وجود دارد که چند هزار خانه در آن وجود دارد؛ حتا یک پوسته‌/پاس‌گاه امنیتی هم در این جا وجود ندارد. از مسئولان می‌خواهیم که پوسته‌ی امنیتی داخل شهرک جور کنند یا هم به مردم امکانات بدهند تا خود شان امنیت خود شان را بگیرند.»

وزارت امور داخله‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی، کشته‌شدن شش تن و زخمی‌شدن یک ‌تن را در این رویداد تأیید کرده ‌است. عبدالمتین قانع، سخن‌گوی وزارت امور داخله‌، گفته که این رویداد حوالی ساعت ۹:۰۰ شب گذشته در منطقه‌ی «شهرک» ولسوالی گذره‌ی هرات رخ داده است.

او در حساب کاربری اکس خود نوشته است: «متأسفانه ساعت ۹:۰۰ بجه‌ی شب در ولایت هرات در منطقه‌ی شهرک ولسوالی گذره، یک فرد مسلح ناشناس با کلاشینکف به سمت نمازگزاران مسجد تیراندازی کرده که در نتیجه‌ی آن ۶ تن افراد ملکی شهید و یک غیرنظامی زخمی شدند.»

سخن‌گوی وزارت امور داخله‌، در این باره جزئیات بیش‌تری نداده و افزوده است که جزئیات این رویداد بعد با رسانه‌ها شریک خواهد شد.

این رویداد خونین، با واکنش‌هایی نیز روبه‌رو شده‌ است. حامد کرزی، رییس‌جمهور پیشین؛ عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی در حکومت پیشین؛ دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) و سفارت ایران در کابل، در واکنش‌های جداگانه این حمله را محکوم کرده اند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

از این میان یوناما، بر ضرورت شناسایی عاملان این‌ گونه حمله‌ها و اقدام فوری برای حفاظت از جامعه‌ی اهل تشیع افغانستان تأکید کرده‌ است. سفارت ایران در کابل، نیز در واکنش به این حمله، بر هم‌کاری تهران و کابل در امر مبارزه با هراس‌افکنی تأکید کرده‌ است.

طاهر یرغل، آگاه مسائل امنیتی، در این باره می‌گوید: «این حمله از سوی کوراندیشان، پیامی است که می‌خواهد در افغانستان جنگ مذهبی باشد. باید مردم افغانستان و حکومت افغانستان به این مسئله خیلی دقت کنند و این مورد ممکن است ریشه در بیرون از کشور داشته باشد.»

مسئولیت این حمله‌ را هنوز فرد یا گروهی برعهده نگرفته است. پیش از این اما مسئولیت شماری از رویدادهای مشابه در هرات را گروه داعش برعهده گرفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: