دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا)، روز گذشته با پخش گزارشی اعلام کرده که از سه میلیارد و ۶۰ میلیون دالر درخواست‌شده برای نجات جان نیازمندان در افغانستان، تنها ۷.۸ درصد را دریافت کرده است. اوچا، گفته که به دلیل کم‌بود میزان بیش‌تر بودجه، کمک‌های انسان‌دوستانه‌اش به افغانستان را کاهش داده است.

در بخشی از گزارش اوچا آمده است: «از سه میلیارد و ۶۰ میلیون دالر درخواست‌شده برای نجات جان نیازمندان در افغانستان، تنها ۷.۸ درصد آن را دریافت کرده‌ایم و اگر کمک‌های کافی را دریافت نکنیم، افراد آسیب‌پذیر به ویژه زنان، کودکان و بزرگ‌سالان در افغانستان با وضعیت دشواری رو‌به‌رو خواهند شد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، مسئولان در وزارت اقتصاد حکومت سرپرست، خواهان ادامه‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه به افغانستان اند. عبدالرحمان حبیب، سخن‌گوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید که نهادهای بین‌المللی روی برنامه‌های کارآفرینی در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

او می‌افزاید: «ادامه‌ی کمک‌های بشردوستانه در ساحات آسیب‌پذیر و به مردم نیازمند می‌تواند مؤثریت اقتصادی داشته باشد و خواست ما از نهادهای بین‌المللی این است که روی پروژه‌های انکشافی که زمینه‌ی کار و اشتغال را فراهم کند، تمرکز کنند.»

از سویی هم، شماری از آگاهان مسائل اقتصادی، کمک‌های انسان‌دوستانه را برای پیش‌گیری از مرگ‌ومیر ناشی از گرسنگی در کشور سودمند می‌دانند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

آذرخش حافظی، آگاه مسائل اقتصادی، می‌گوید: «با تغییر حکومت، کمک‌ها کاهش یافته و برنامه‌های انکشافی متوقف شده است. سالانه یک میلیون تن به جمعیت افغانستان افزوده می‌شود و یگانه وسیله‌ای که می‌تواند به مردم کمک کند، کمک‌های بشردوستانه است و بر رفع گرسنگی و جلوگیری از مرگ‌ومیر شهروندان کمک می‌کند.»

بر بنیاد گزارش دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد، در ۲۰۲۴ میلادی حدود ۲۳.۷ میلیون تن در افغانستان به کمک‌های انسان‌دوستانه نیاز خواهند داشت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: