حسن مکفی، یکی از فرماندهان زمینی ارتش ایران در شمال‌شرق این کشور، روز گذشته (دوشنبه، ۱۰ ثور) گفته که کار اجرایی‌شدن طرح انسداد مرزهای شرقی ایران با افغانستان آغاز شده است و تا سه سال تکمیل خواهد شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، حسن مکفی، افزوده است که چهار گروه از مهندسان برای اجرای طرح انسداد مرزهای شرقی ایران با افغانستان، وارد منطقه شده اند.

مکفی، افزوده است: «چهار گروه مهندسی مرز نیروی زمینی ارتش برای اجرای طرح انسداد مرزهای شرقی وارد منطقه شده اند و طبق اعلام وزیر کشور، مبلغ سه میلیارد دالر اعتبار برای اجرای طرح انسداد مرز شرقی (مرز افغانستان) اختصاص یافته است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، حمدالله فطرت، معاون سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که ایران تطبیق طرح انسداد مرزی را در هم‌آهنگی با امارت اسلامی انجام می‌دهد.

او می‌افزاید: «هر کشور حق دارد که برای تأمین امنیت بیش‌تر، اقداماتی را انجام بدهد و جمهوری اسلامی ایران، این اقدام را برای پیش‌گیری از تخلفات و جلوگیری از قاچاق و برای تقویت این نقاط مرزی، انجام داده است و این اقدامات در هم‌آهنگی با امارت اسلامی انجام می‌شود.»

با این حال، شماری از آگاه مسائل سیاسی، می‌گویند که تطبیق طرح انسداد مرز باید در تفاهم با حکومت سرپرست افغانستان اجرا شود. عزیز استانکزی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که ایران برای تطبیق طرح انسداد مرزی با حکومت سرپرست به تفاهم برسد.

استانکزی، می‌افزاید: «اگر ایران در این سرحد که از قبل نقطه‌گذاری شده، می‌خواهد دیوار استنادی بسازد، باید با حکومت افغانستان مشوره کند و با مشوره می‌شود جلو هر گونه تخلف‌کاری در مرز گرفته شود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

مقدم امین، دیگر آگاه مسائل سیاسی، نیز می‌گوید که تطبیق طرح انسداد مرزهای شرقی ایران با افغانستان در تفاهم با حکومت سرپرست، سبب گسترش روابط میان دو کشور می‌شود.

او می‌افزاید: «هر کشور حق دارد که از مرزهای خود حفاظت کند؛ ولی تدابیر امنیتی و ایجاد موانع اگر با مشارکت کشورهای هم‌مرز انجام شود، به گسترش روابط نیک میان دو کشور خواهد انجامید.»

گفتنی است که پیش از این، ایران بارها از ورود مهاجران غیرقانونی و قاچاق مواد مخدر به این کشور از طریق مرزش با افغانستان، ابراز نگرانی کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: