رسانه‌های ایرانی، در جریان دو ماه پسین از افزایش روند اخراج مهاجران افغان خبر داده اند. این رسانه‌ها به نقل از مقام‌های ایرانی نوشته که تنها در پنج روز گذشته، ۱۶ هزار مهاجر افغان از این کشور اخراج شده اند. شماری از مهاجران افغان در ایران، نیز از افزایش فشارهای دولت این کشور در برابر مهاجران شکایت دارند. آن‌ها در گفت‌و‌گو با سلام‌وطندار می‌گویند که در بیش‌تر شهرهای ایران به ویژه شهرهای شمال این کشور، برای مهاجران افغان اجازه‌ی کارکردن و بودباش داده نمی‌شود.

نوروز رحمانی، مهاجر افغان در ایران، می‌گوید که در روزهای پسین، مهاجران به آسانی در شهرها گشت‌وگذار نمی‌توانند. او می‌‌افزاید: «مهاجرین افغان در ایران، در شرایط سخت و دشوار زندگی می‌کنند. از هر لحاظ، از لحاظ کار پیداکردن، تهدیدهای امنیتی و تهدیدهای روحی و روانی در برابر شان زیاد است. مثال اگر منحیث افغان بروید، دواخانه‌ها دوا نمی‌دهند، صاحبان خانه، خانه به کرایه نمی‌دهند، برای ما کارهای مهم و مسلکی نمی‌دهند. دست‌گیری زیاد است به خصوص در سمت شمال این کشور.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

از سویی هم، متین سروری و امید پویا، دو مهاجر دیگر افغان در ایران که غیرقانونی در این کشور به سر می‌برند، از افزایش زیر پی‌گرد قرارگرفتن و اخراج اجباری مهاجران سخن می‌گویند. متین سروری، می‌گوید‌: «مشکلات مالی زیاد است، به ما کار نمی‌دهند، خیلی ما را اذیت می‌کنند؛ بعضی از خبازی‌ها حتا به ما نان نمی‌دهند. بیش‌ترین مشکلات را جوانان زیر سن دارند که کسی آن‌ها را به کار نمی‌گیرد.»

امید پویا، نیز می‌گوید: «ما که به ایران پناه برد‌ه‌ایم، با هزاران مشکل به سر می‌بریم، فشارهای روحی و روانی زیاد است، مهاجران مورد پی‌گرد قرار می‌گیرند. یک تعداد ما مجبور شدیم به ایران پناه ببریم؛ در حالی که اخراج اجباری رونق گرفته، فرصت‌های کاری و مسلکی به ما خیلی کم است، مجبور به کارگری پناه ببریم.»

امارت اسلامی اما از دولت ایران می‌خواهد که در برابر مهاجران افغان از صبر و حوصله کار گیرد و مهاجران را با فشار از این کشور اخراج نکند. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید: «ما هم‌چنین اطلاعات را به دست آوردیم این که مهاجرین افغان در ایران تحت یک سلسله محدودیت‌ها قرار گرفته اند. ما می‌خواهیم مهاجرین زیر فشار قرار نگیرند و به اخراج اجباری مجبور نشوند. همان گونه که ایران سالیان سال با مهاجران تحمل کرده، افغان‌ها را میزبانی کرده بودند، این پروسه را پیش ببرند تا ذهنیت خوبی که افغان‌ها با ایران دارند، خراب نشود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

گفتنی است که روز یک‌شنبه، ۱۲ قوس، مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی استانداری کرمانشاه ایران، اعلام کرد که با دستورالعمل ابلاغی از سوی شورای عالی امنیت ملی ایران؛ حضور، اسکان و اشتغال مهاجران افغان در ۱۶ ولایت ایران از جمله کرمانشاه منع شده است.

فرمانده مرزبانی خراسان رضوی ایران نیز به تازگی به رسانه‌های این کشور، گفته است که در پنج روز گذشته، بیش از ۱۶ هزار مهاجر افغان از این کشور اخراج شده اند. بر اساس آمار وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، در یک ماه اخیر ۱۳۴ هزار مهاجر از ایران به افغانستان بازگردانده شده‌ اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: