بر اساس گزارش‌ها، حکومت ایران به تاز‌گی در شهرهای شیراز، کرمان‌شاه، بوشهر، مشهد، کاشان و اصفهان این کشور، بر مهاجران قانونی و غیرقانونی افغان محدودیت‌‌های شغلی وضع و با اخراج مهاجران افغان، فشارها بر آنان را تشدید کرده است.

شماری از مهاجران افغان، می‌گویند که آنان تنها اجازه‌ی انجام کارهای شاق را دارند و اجازه ندارند در مغازه‌ها کار کنند و پلیس ایران حتا مهاجرانی دارای مدرک را نیز بازداشت می‌کند.

نصرالله، مهاجر افغان که  ۴۰ سال است در شهر شیراز زندگی می‌کند، به سلام‌وطندار می‌گوید که دکانش به تازگی بسته و به او هشدار داده شده است که در صورت بازگشایی دکانش، اخراج یا جریمه خواهد شد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این مهاجر افغان، می‌افزاید: «با گذشت این همه سال، آمدند مغازه‌های ما را بستند و گفتند شما حق کار در مغازه را ندارید، بروید در مرغ‌داری، باغ‌داری، گاوداری و… کارگری کنید.»

به گفته‌ی نصرالله، او سال‌هاست قانونی در ایران زندگی می‌کند؛ اما اکنون اجازه‌ی کار آزاد از او گرفته شده است.

ولید، دیگر مهاجر افغان که او نیز در ولایت فارس ایران زندگی می‌کند، می‌گوید که مهاجران قانونی نیز به بهانه‌های مختلف بازداشت و بازجویی می‌شوند.

او می‌افزاید: «مسئولین استان/ولایت فارس تصمیم غیرقانونی را اتخاذ کردند، مهاجران را به شکل مجرم فراری دست‌گیر کردند و به اردوگاه‌ها انتقال دادند و از همه تعهد کتبی گرفتند که اگر بار دیگر دکان‌داری کردید، جریمه‌های سنگین می‌شوید.»

در همین حال، شماری دیگر از مهاجران افغان که غیرقانونی در ایران به سر می‌برند، نیز می‌گویند که آنان از بیم بازداشت‌شدن، به صورت پنهانی کار می‌کنند و بیش‌تر وقت‌ها حقوق‌ شان نیز پرداخت نمی‌شود.

عارف، یکی از این مهاجران افغان که در شهر اصفهان است، می‌گوید که وضعیت مهاجران افغان در ایران رقت‌بار است و آنان از بیم بازداشت‌شدن حتا نمی‌توانند به نانوایی بروند.

مهاجران افغان در ایران، می‌افزایند که پس از تنش‌ها میان افغانستان و ایران بر سر آب رود هیرمند، سخت‌گیری‌ها و فشارهای دولت ایران بر مهاجران افغان افزایش یافته است.

با این حال، مسئولان در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گویند که آنان در دیدار با مقام‌های ایرانی از آن‌ها خواسته اند که مسئله‌ی مهاجران افغان را سیاسی نکنند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

عبدالمطلب حقانی، سخن‌گوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گوید که در یک ماه گذشته، ۱۴ هزار مهاجر به گونه‌ی اجباری از ایران اخراج شده اند.

او می‌افزاید: «در یک ماه گذشته، از ایران تقریباً بیش‌تر از ۲۶ هزار به کشور بازگشته که بیش‌تر از ۱۲ هزار این‌ها به میل خود و بقیه از آن کشور اخراج شده ‌اند.»

گفتنی است که مهاجران بازگشته از ایران، در افغانستان نیز از بی‌سرنوشتی و سردرگمی شکایت می‌کنند و می‌گویند که در کشور نیز زمینه‌ی کار به آن‌ها فراهم نیست و حکومت در این زمینه بی‌توجه بوده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: