کمیسیون‌ امنیت ملی مجلس نمایندگان ایران، به تازگی روند حضور مهاجران افغان در این کشور را بررسی کرده است. فداحسین مالکی، عضو این کمیسیون، گفته که حضور غیرقانونی مهاجران افغان در ایران، نگرانی‌هایی را به شهروندان این کشور به وجود آورده است.

این عضو کمیسیون‌ امنیت ملی مجلس نمایندگان ایران، افزوده است که با حضور مهاجران افغان در ایران، اتفاق‌هایی در این کشور رخ می‌دهد که پیش از حضور امارت اسلامی در افغانستان، پیشینه نداشته است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

فداحسین مالکی، تأکید کرده است: «اتفاقاتی در ایران رخ می‌دهد که پیش از حضور طالبان/امارت اسلامی سابقه نداشته است. مثلاً کلیپی که علیه مردم ایران پخش می‌شود، این نوع تبلیغات بعضی‌ها را هدایت می‌کند تا چهره‌ی مردم افغانستان و آن‌هایی که سال‌ها در ایران بودند و با مردم ما به نوعی چفت شده اند را، در ذهن مردم ما بد کند.»

امارت اسلامی اما می‌گوید مهاجران افغان که در ایران و دیگر کشورها زندگی می‌کنند، قوانین داخلی این کشور‌ها را رعایت می‌کنند. ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که مهاجران افغان در رویدادهای کشورها دست ندارند.

او می‌افزاید: «باید اطمینان بدهم که هیچ مهاجر افغان در رویدادهای کشورها دست ندارند و سال‌های سال مهاجرین ما در کشورهای مختلف بودند، در قضایای آن مداخله نکردند، در ایران هم‌چنان؛ بل که قوانین آن کشور را مراعات کردند. از جمهوری اسلامی ایران هم می‌خواهیم که برخورد شان با مهاجرین، اسلامی و انسانی باشد.»

در سوی دیگر، مسئولان در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، به سلام‌وطندار می‌گویند که برگشت مهاجران افغان از ایران افزایش یافته است و روزانه به گونه‌ی میانگین از ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ مهاجر به کشور برمی‌گردند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عبدالمطلب حقانی، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «البته نسبت به گذشته مهاجرت افغان‌ها کم شده است؛ چون امنیت و زمینه‌ی کار در کشور فراهم است؛ به همین خاطر افغان‌ها نمی‌خواهند جان شان را به خطر بیندازند و بسیاری از مهاجرانی که می‌روند، برای درمان می‌روند و این در شمار کسانی حساب نمی‌شود که گویا کشور را ترک می‌کنند.»

بر بنیاد آمار وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، در شش ماه گذشته نزدیک به ۳۳۳ هزار مهاجر افغان از ایران به کشور برگشته که از این میان ۲۰۰ هزار تن به گونه‌ی اجباری به افغانستان فرستاده شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: