ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست، در واکنش به اظهارات روز گذشته‌ی حسین‌امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران مبنی بر بازگرداندن افغان‌ها به کشور، می‌گوید که ایران نباید با اجبار مهاجران افغان را اخراج کند.

مجاهد امروز (پنج‌شنبه، ۲۳ قوس)، به سلام‌وطندار گفت که حکومت سرپرست، تلاش دارد تا مهاجران را با تشویق به کشور بازگرداند و ایران نیز، باید این سیاست را در پیش بگیرد. او، می‌افزاید: «امارت اسلامی می‌خواهد که مهاجران افغان، با عزت و با عفت به کشور شان برگردند؛ ولی از طریق تشویق و برنامه‌های منظم، آهسته آهسته به زمان‌دادن باید بیایند.» مجاهد هم‌چنان می‌گوید که اعمال فشار برای بازگشت‌دادن مهاجران، روابط دوجانبه را خدشه‌دار می‌کند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی اکس دنبال کنید

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه‌ی ایران، روز گذشته در سخن‌رانی در اجلاس مجمع جهانی پناهندگان در ژنو، گفت که مهاجران افغان، چالش جدی برای منابع عمومی ایران از جمله بهداشت و آموزش است. او، افزوده که این مسئله‌ی آوارگان افغان، بدون بازگشت آن‌ها به وطن شان حل نمی‌شود.

عبدااللهیان، گفته است: «در حال حاضر و پس از تحولات افغانستان در ۲۰۲۱، کشور من میزبان بزرگ‌ترین جمعیت آواره در سطح جهان می‌باشد. در این راستا لازم است کشور‌های کمک‌کننده برای کمک به افغانستان جهت ایجاد زیرساخت‌های مناسب اقتصادی، هم‌کاری موثر کنند. مسئولیت اصلی بر دوش مقامات حاکم در افغانستان است.»

این در حالی است که از چندی به این سو، احساسات ضدمهاجر در ایران قوت گرفته و مهاجران افغان از این بابت نگرانی دارند.

شماری از مهاجران افغان در ایران، می‌گویند که به مهاجران حتا در داروخانه‌ها دارو فروخته نمی‌شود و جو ایران مهاجرستیز شده است.

ارکداش رحمانی، یکی از مهاجران افغان در ایران، می‌گوید: «امروز طرف کار میامدم که تصادفاً با دو پسربچه افغانی سر خوردم ، که گفتن حتا مریض می‌شویم به دواخانه می‌روم، می‌گویند که کارت اقامه ندارید، پاسپورت ندارید و کارت بیمه ندارید. میگه برادرم مریض بود، بسیار به مشکل دارو گرفتیم.»

همین گونه، حفیظ عرب، دیگر مهاجر افغان در ایران، می‌گوید که اخیراً، جو عمومی در ایران مهاجرستیز و افغان‌ستیز شده و شرایط بدی برای مهاجران شکل گرفته است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، مسئولان ریاست امور مهاجرین هرات، می‌گویند که در شش ماه گذشته، دو هزار و ۷۸۶ خانواده‌ی افغان، از ایران اخراج شده اند.

گفتنی‌ است که وزارت خارجه امارت اسلامی نیز، روز گذشته از گفت‌وگوی امیرخان متقی با حسن کاظمی قمی، نماینده‌ی ویژه و سفیر ایران در کابل، در مورد مشکلات مهاجران افغانستان در ایران خبر داده بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: