غلام‌نبی، باشنده‌ی نیمروز است که سال گذشته برای کارگری، به گونه‌ی غیرقانونی به ایران مهاجرت کرده بود. او، می‌گوید که به دلیل نداشتن مدرک قانونی، توسط پلیس ایران بازداشت و پس از آن، اجباری از طریق مرز نیمروز، به افغانستان بازگشت داده شده است.

غلام‌نبی، می‌افزاید: «خودم از صبح می‌خواستم به کار بروم، در مسیر راه پلیس گزمه‌ی ایران مرا گرفت و پس از سه روز در بازداشت، دوباره مرا به افغانستان به گونه‌ی اجباری اخراج کرد.»

محمدعارف، یکی دیگر از مهاجران افغان در ایران که به تازگی از طریق گذرگاه مرزی اسلام‌قلعه در هرات، اجباری به افغانستان بازگشت داده شده است، می‌گوید: «چند روز پیش مأمورین ایران ما را گرفتند و با ما برخورد بدی کردند، ما را از ایران اخراج کردند. فعلاً در هرات هستیم و حتا کرایه‌ی راه را نداریم که از طریق آن به خانه برویم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

افزون بر این، رسانه‌های ایرانی گزارش داده اند که بر اساس اعلام وزارت کار این کشور، مهاجران افغان که دارای جواز کار یا مدرک موقت نیستند، اجازه‌ی کار در این کشور را ندارند. این وزارت‌‌خانه به کارفرمایان ایرانی هشدار داده است که در صورت استخدام مهاجران افغان بدون مجوز کار، جریمه خواهند شد.

ریحانه عزیزی، مهاجر افغان در ایران، می‌گوید که به علت بی‌کاری همسرش، به ایران مهاجر شده است. او، می‌گوید که زمان ویزای شان به پایان رسیده و از سوی حکومت ایران تمدید نشده است.

ریحانه با نگرانی از وضعیت مهاجران افغان در ایران، می‌افزاید خودش نیز نگران است که به افغانستان اجباری اخراج نشود. «به دفتر تمدید ویزا که می‌رویم، از ما ماه شش میلیون تومان از هر نفر می‌خواهند. درآمد نداریم، و چه گونه پرداخت کنیم؟ ما نگران اخراج اجباری هستیم.»

در همین حال، شماری از مهاجران افغان در ایران، با ابراز نگرانی از وضعیت مهاجران در این کشور، می‌گویند که سازمان ملل متحد باید روند اخراج اجباری مهاجران افغان از ایران را متوقف کند.

شریف متین، دیگر مهاجر افغان در ایران، می‌گوید: «از سازمان ملل متحد، نهادهای کمک‌رسان و جمهوری اسلامی ایران می‌خواهیم که با مهاجرین افغان کمک و روند اخراج اجباری مهاجرین را متوقف کنند؛ در غیر آن، اگر مهاجرین به گونه‌ی اجباری اخراج شوند، ممکن تلف شوند.»

مسئولان مرزی در هرات و نیمروز، می‌گویند که در هفته‌های پسین، روند اخراج اجباری مهاجران از ایران شدت گرفته است و روزانه نزدیک به ۸۰۰۰ تن، از طریق گذرگاه مرزی اسلام‌قلعه در هرات و پل ابریشم در نیمروز، به افغانستان بازگشت داده می‌شوند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

عبدالله قیومی، آمر سرحدی امور مهاجرین در گذرگاه مرزی اسلام‌قلعه، می‌گوید: «در ماه‌های گذشته، از ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ مهاجر افغان اجباری از ایران اخراج می‌شدند و اکنون روزانه از ۳۰۰۰ تا بیش از ۴۰۰۰ تن به گونه‌ی اجباری از ایران اخراج می‌شوند و ممکن این رقم در روزهای آینده بالا برود.»

محمدهاشم حنظله، کمیسار پل ابریشم نیمروز، نیز می‌گوید: «تمام مسافرینی که از ایران برگشت داده می‌شوند، روزانه ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تن است و روزانه یک معیاری معین شده است که برای شان کمک‌های خوراکی و نقدی شود.»

بر اساس آمار وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، سه میلیون شهروند افغانستان در ایران به سر می‌برند و بر اساس ادعای مقام‌های ایرانی، هم‌اکنون این کشور از پنج میلیون مهاجر افغان میزبانی می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: