شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه، می‌گوید که ایران و پاکستان به هدف وارد‌کردن فشار سیاسی و اقتصادی بر امارت اسلامی، روند اخراج مهاجران افغان از این کشورها را آغار کرده اند.

معین سیاسی وزارت امور خارجه، این سخنان را امروز (چهارشنبه، ۱۹ میزان) در مراسم افتتاح فاز اول کانال قوش‌تپه و آغاز کار فاز دوم آن در بلخ، ابراز کرده است.

عباس استانکزی، می‌گوید: «صدها مهاجر ما در ایران و پاکستان که در میان شان زنان وکودکان نیز شامل اند، گرفتار و به زندان انداخته می‌شوند. آن‌ها به مطبوعات می‌گویند که بدون سند اند؛ ولی شما ویدیوهای شان را می‌بینید کسانی اند که همه سند دارند. ما می‌دانیم که چرا این پروسه شروع شده است؛ این به خاطری است که به خاطر بر امارت اسلامی فشار سیاسی و اقتصادی وارد کند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی است که اخیراً فشارها بر مهاجران افغان در ایران و پاکستان و اخراج اجباری آن‌ها از این کشورها، شدت گرفته است.

در سوی دیگر، ایران نیز روز گذشته در نشست مشترک کنسولی این کشور با نمایندگان امارت اسلامی که در تهران برگزار شده بود، از امارت اسلامی خواست که برای بازگشت مهاجران افغان و متوقف‌کردن روند ورود غیرقانونی آن‌ها به ایران، با این کشور هم‌کاری کند.

امارت اسلامی اما یک ‌بار دیگر از کشورهای میزبان می‌خواهد که از آزارواذیت مهاجران افغان دست بردارند و با آن‌ها بر اساس «حس هم‌جواری» رفتار کنند.

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید: «متأسفانه مهاجران ما در کشورهای همسایه با مشکلات زیادی روبه‌رو اند. ما با مقام‌های هر دو کشور در تماس استیم، امیدواریم که پیش‌رفت داشته باشیم و خواهان این استیم که کشورهای همسایه از اذیت مهاجران دست بردارند و در برابر آن‌ها از عطوفت بشری و اصول اسلامی کار بگیرند.»

هم‌زمان، شماری از مهاجران افغان در ایران و پاکستان، می‌گویند که با گذشت هر روز، آزارواذیت پلیس این کشورها بر آن‌ها بیش‌تر شده و زندگی را برای شان دشوار کرده است.

شهاب، شهروند افغانستان که سه سال پیش به ایران مهاجر شده، می‌گوید: «مهاجران افغان در وضعیت بد قرار دارند. ملت و مردم ایران تصمیم گرفته اند که مهاجران افغان را بکشند، برای اتباع افغانستان به جز کار شاقه دیگر کار اجازه نیست؛ در پهلوی این، مأموران ایران مهاجری را که مدرک نداشته باشد، می‌گیرند و شکنجه می‌کنند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

همین گونه، بلال، دیگر شهروند افغانستان که دو سال پیش با خانواده‌اش به شهر اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان مهاجر شده است، می‌گوید: «بعد از فیصله‌ی حکومت، آزارواذیت بیش‌تر شده است؛ این موضوع باعث نگرانی روزافزون مهاجران است و یک فاجعه است. امیدواریم که این مشکل به یک شکلی حل شود.»

با این حال، رسانه‌های پاکستانی به نقل از مقام‌های این کشور گزارش داده اند که تصمیم اسلام‌آباد برای اخراج مهاجران غیرقانونی در این کشور، تغییر نخواهد کرد.

فشارها بر مهاجران افغان در ایران و پاکستان در حالی افزایش یافته است که پاکستان، نزدیک به یک ماه پیش اعلام کرد که یک میلیون و ۷۰۰ هزار مهاجر افغان بدون مدرک در این کشور را تا پایان اکتبر به افغانستان بازگشت خواهد داد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: