حکومت سرپرست افغانستان در واکنش به طرح انسداد مرزی که از سوی ایران مطرح شده است، می‌گوید که انتظار دارد عملی‌سازی این طرح آمدوشد شهروندان افغانستان و دادوستد بازرگانی میان دو کشور را متأثر نکند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی حکومت سرپرست، به سلام‌وطندار می‌گوید: «انتظار داریم این احتیاط‌های امنیتی رفت‌وآمد مردم عادی و کالاهای تجارتی از ایران را متأثر نسازد و امارت اسلامی می‌خواهد هیچ خطر متوجه کسی نشود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

وزارت امور داخله‌ی ایران، پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته و یک روز پس از حمله‌‌های مرگ‌بار انتحاری در ولایت کرمان آن کشور، اعلام کرد که ایران روی طرح انسداد مرزی در مرز میان افغانستان و پاکستان کار و به زودی آن را عملی می‌کند.

احمد وحیدی، وزیر امور داخله‌ی ایران، گفته است: «نقاط مرزی‌ای که دچار خلا بوده و از آن سوءاستفاده می‌شود، در اولویت انسداد مرزی قرار دارد و این طرح کاملی است که ابعاد مختلفی دارد و فقط دیوار نیست و کارهای مختلفی برای انسداد مرز انجام می‌شود.»

در سوی دیگر، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که برای رفع نگرانی‌های امنیتی، دو کشور باید اطلاعات استخباراتی شان را با هم‌دیگر شریک کنند.

عزیز استانکزی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که ایران برای مبارزه با گروه‌های هراس‌افکن باید اطلاعات استخباراتی را با حکومت سرپرست افغانستان شریک کند.

او می‌افزاید: «بهتر است که منابع استخباراتی را با افغانستان شریک بسازند و با یک تشریک وسیع هر دو طرف بتوانند از وجود عناصر مخرب جلوگیری کنند.»

احمد‌منیب رسا، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که هم‌گرایی امنیتی می‌تواند کار مبارزه با گروه‌های هراس‌افکن را ساده کند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌افزاید: «دشمن مشترک است و این یک دشمن مشترک به امارت اسلامی و ایران است. اگر یک هم‌گرایی امنیتی ایجاد شود، می‌تواند کار مبارزه با گروه‌های هراس‌افکن را ساده کند.»

ایران در حالی از انسداد مرز با افغانستان خبر می‌دهد که پیش از این وزارت امور سرحدات، اقوام و قبایل حکومت سرپرست اعلام کرده بود که افغانستان نزدیک به ۲۰۰ نشانه‌‌ی مرزی در مرز با ایران دارد که کار روی نوسازی این نشانه‌ها ۱۵ درصد پیش رفته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: