با توقف فعالیت ۲۶ مرکز درمانی که در ولسوالی‌های غزنی خدمات درمانی ارائه می‌کرد، شماری از باشندگان این ولایت با ابراز نگرانی می‌گویند که برای درمان بیماران خود ناچار اند به مرکزهای درمانی در مرکز غزنی مراجعه کنند و این موضوع آنان را با مشکل روبه‌رو کرده است.

احمدعلی، باشنده‌ی ولسوالی قره‌باغ غزنی و شکریه، باشنده‌ی ولسوالی جغتوی این ولایت، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار از مشکلاتی می‌گویند که توقف فعالیت مرکزهای درمانی در این ولسوالی به آن‌ها به وجود آورده است.

احمدعلی، می‌گوید: «کلینیک‌ها برای مردم خیلی مفید بود؛ دو ماه می‌شود که فعالیت همین کلینیک‌ها متوقف شده است؛ مردم با مشکلات زیاد مواجه شده اند. این جا اگر یک مریض در یک فامیل پیدا شود، مجبور است که ۵۰۰ افغانی کرایه‌ی موتر بدهد تا مریض خود را به شهر برساند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شکریه، نیز می‌‌گوید: «در سابق خوب بود کلینیک نزدیک قریه‌ی ما بود؛ دو ماه می‌شود که کلینیک بسته شده است و ما مجبور هستیم مریضان خود را به شهر انتقال بدهیم. این جا کلینیک‌ها غیرفعال اند.»

چنارگل و محمدیوسف، باشندگان غزنی که بیماران شان را به شفاخانه‌ی حوزه‌‌ای این ولایت آورده اند، خواستار بازگشایی مرکزهای درمانی از سوی حکومت سرپرست امارت اسلامی اند.

چنارگل، می‌گوید‌: «کلینیک‌ها بسته شده است؛ همه مردم با مشکلات بسیار روبه‌رو اند؛ نزدیک به هشت‌ کلیومتر راه با بایسکل مریض خود را به دیگر شفاخانه می‌بریم. در نزدیک درمان‌گاهی نداریم؛ مردم با مشکلات بسیار روبه‌رو اند‌؛ امیدواریم این کلینیک‌ها دوباره فعال شوند، به مردم سهولت و نزدیک بود.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

محمدیوسف، نیز می‌گوید: «وقتی کلینیک این جا بود، مؤسسات خیلی فعالیت می‌کردند؛ مریض خود را به شهر نمی‌بردیم. حالا خیلی به تکلیف هستیم؛ دولت باید زمینه‌ی این را مساعد کند که این کلینیک‌ها در اطراف فعال شود.»

در همین حال، رسول‌خان نظری، رییس صحت عامه‌ی غزنی، با تأیید توقف فعالیت ۲۶ مرکز درمانی در ولسوالی‌های این ولایت اما می‌گوید با برطرف‌شدن مشکلات اقتصادی، این مرکزها بازگشایی خواهند شد.

گفتنی است که ۱۳ مرکز درمانی در شماری از ولسوالی‌های غزنی در ماه‌های پسین سال روان میلادی در حالی به دلیل نبود بودجه از سوی مؤسسه‌ی «هدف» بسته شد که ۱۳ مرکز درمانی دیگر که از سوی سازمان جهانی بهداشت پشتیبانی می‌شد، نیز بسته شده؛ چیزی که باشندگان این ولایت را با مشکلات بسیاری روبه‌رو کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: