هم‌زمان با افزایش شدت سرما و ادامه‌ی روند اخراج ‌اجباری مهاجران افغان از ایران و پاکستان، شماری از بازگشت‌کنندگان از دست‌رسی‌نداشتن به مواد خوراکی، گرمایشی و سرپناه شکایت دارند.

عبدالله، شهروند افغانستان که به تازگی از پاکستان اخراج شده است، می‌گوید که در این روزهای سرد، چیزی برای گرم‌کردن خانه‌‌اش ندارد. او می‌افزاید: «دو نیم ماه می‌شود که از پاکستان اخراج شده‌ام. این جا زمستان سرد است، خانه نداریم، جای نیست، برای سوخت چیزی نداریم، مواد سوختی برای بخاری نداریم. کمک‌ها مقداری شده که در همان روز خلاص شد. کار و درآمد نیست، دولت به ما کمک و هم‌کاری کند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عالم‌گل، دیگر شهروند افغانستان که چهار ماه پیش از پاکستان بازگشته است، نیز می‌گوید: «در اول دولت به ما کمک کرد؛ اما این کمک‌ها به مقداری نبود که تا کنون ما را بس کند، همان وقت خلاص شد. از دولت می‌خواهیم که به ما فرصت‌های کاری و مواد خوراکی فراهم و در این زمستان سرد به ما کمک کند.»

این بازگشت‌کنندگان، می‌افزایند که حتا پولی برای تأمین نیازهای خوراکی و بهداشتی شان ندارند. همین گونه، ناظرحسین، دیگر شهروند افغانستان که به تازگی از ایران اخراج شده است، می‌گوید که وضعیت بد اقتصادی، تحمل زندگی را به او دشوار کرده است.

او می‌‌افزاید: «من چند سال سه یا چهار بار ایران رفته‌ام؛ اما همین طور رد مرز شده‌ام. حالا یک سال می‌شود ایران رفته‌ام؛ اما دوباره رد مرز شدم. آمدند دست ما را دست‌بند زدند، با لباس شخصی بودند. شرایط سخت است، همه‌‌ی شان در بدبختی زندگی می‌کنند. زمانی که رد مرز شدم، آمدم این جا. در مرز هرات هم ما را دولت کمک نکرد، وضعیت اقتصادی خیلی سخت است.»

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

با این حال، آدم‌خان سعد، رییس امور مهاجرین و عودت‌کنندگان هرات، می‌گوید که در جنوری سال روان، نزدیک به ۱۷ هزار مهاجر افغان از ایران اخراج شده اند. او می‌افزاید: «۹۵۲ خانواده‌ی رد مرزی در جنوری به افغانستان بازگشته؛ ۴۵۸ خانواده داوطلبانه بازگشته اند. این روند در حال کاهش است؛ به هر خانواده ۱۰ هزار افغانی داده می‌شود، سازمان جهانی مهاجرت هم برای شان کیت کمکی می‌دهد.»

هرچند وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، در این باره دیدگاه تازه‌ای به دست نمی‌دهد؛ اما بر اساس آخرین آماری که از سوی این وزارت پخش شده است، در ماه گذشته دست‌کم ۱۰۰ هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان اخراج و به افغانستان بازگشته اند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: