آغاز موج نخست و دوم ویروس کرونا و به دنبال آن اعمال قرنطینه و توصیه به فاصله‌گذاری اجتماعی، در میان بانوان تجارت‌پیشه و کسبه‌کار در شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب نگرانی ایجاد کرده است.

فرخنده بهمن‌­یار، از معدود بانوان در شهر میمنه است که حدود ۹ ماه پیش رستورانت ویژۀ بانوان را در این شهر به هزینۀ بیش از ۵۰۰ هزار افغانی ایجاد کرد، اما اکنون می‌گوید که به دلیل اثرهای بد اقتصادی ویروس کرونا رستورانتش ورشکست شده است. مالک رستورانت ویژۀ بانوان در شهر میمنه می‌افزاید، با گسترش ویروس کرونا حضور بانوان در این رستورانت کاهش یافته و رستورانتش ورشکست شده­ است.

او می‌گوید: «ما ۵۳۰ هزار افغانی سرمایه‌گزاری کرده بودیم. با گذشت هر روز می‌دیدیم که کار ما هیچ پیش نمی‌رود، به‌خاطری که شرایط کرونایی بود، شرایط قرنطین بود. بسیاری از خانم‌ها در اوایل به علاقه‌مندی آمدند و در این رستوران نان می‌خوردند و یک فضایی مساعد بود، یک فضای آزاد بود. بنابر این، وقتی که در ولایت فاریاب شرایط قرنطین آمد، بعداً کار ما روزبه‌روز خراب شده رفت. بعداً ما دیدیم که از نگاه اقتصادی متضرر می‌شویم، مجبور شدیم که این رستوران را بسته کنیم.»

فرخنده بهمن‌­یار هم‌چنان می‌گوید، این رستورانت در حالی ورشکست شده است که  با ایجاد آن برای ۱۰ بانو زمینۀ ‌کاری فراهم شده بود. بانو بهمن‌­یار از دولت به‌ویژه نهادهای پشتی‌بان بانوان می‌خواهد برای فعالیت دوبارۀ رستورانتش، او را پشتی‌بانی مالی کنند.

مالک رستورانت ویژۀ بانوان در شهر میمنه می‌گوید: «ما از دولت خود می­‌خواهیم که برای ما کمک و هم‌کاری کند. مثلاً همین رستوران را که بسته کردیم، ما حمایت نشدیم، نه از طرف کدام ارگان دولتی، نه از طرف دفترهای خارجی، ما هیچ حمایت نشدیم. خواست ما این است که به‌خاطر بلندبردن توانایی زنان، ما خانم‌ها توانایی هر کار را داریم، ما کار کنیم مثل سایر کشورها به اقتصاد کشور، به اقتصاد فامیل هم‌کاری کنیم.»

مبتلایان به کرونا در فاریاب در حال انتقال به شفاخانه

از سوی هم، مسئولان اتاق تجارت زنان فاریاب می‌گویند که وضعیت اقتصادی بانوان تجارت‌پیشه با گسترش ویروس کرونا در این ولایت نگران‌کننده است و حتی شماری از بانوان سرمایه‌های‌شان را از دست داده‌اند.

نیلوفر عنایت‌ثانی، رئیس اتاق تجارت زنان فاریاب به رادیو تمنا می‌گوید، نزدیک به ۴۵ بانو در فاریاب پیشه‌های خُرد و بزرگ تجارتی را مدیریت می‌کنند؛ اما ویروس کرونا اثرهای منفی به بانوان تجارت‌پیشه وارد کرده است. رئیس اتاق تجارت زنان فاریاب تأیید می‌کند که رستورانت ویژۀ بانوان در شهر میمنه در اثر اثرهای بد اقتصادی ویروس کرونا ورشکست شده است.

در همین حال، عزیزه جویا، آمر جندر مقام ولایت فاریاب می‌گوید که بازرگانی و کسب‌وکار زنان در این ولایت، بیش‌تر از پیش آسیب دیده است. بانو جویا می‌­افزاید، بانوان تجارت‌پیشه و کسبه‌کار به دلیل نبود بازار فروش محصولات صنایع دستی‌شان در بازار ویژۀ زنان در شهر میمنه با مشکلات زیاد اقتصادی روبه‌رو اند.

عزیزه جویا، آمر جندر مقام ولایت فاریاب در حال مصاحبه با خبرنگار

به گفتۀ او، بخش جندر مقام ولایت فاریاب تیم‌های آگاهی‌دهی را برای جلوگیری از گسترش موج دوم ویروس کرونا در ناحیه‌های گونه‌گون شهر میمنه و ولسوالی‌های فاریاب راه‌اندازی کرده است. آمر جندر مقام ولایت فاریاب هم‌چنان از خانواده‌ها می‌خواهد فاصله‌گذاری اجتماعی و بهداشت فردی‌ را به‌خاطر مبارزه با ویروس کرونا درنظر گیرند.

با این همه، مسئولان شفاخانۀ کووید ۱۹ فاریاب می‌گویند، با آغاز موج دوم ویروس کرونا شمار مبتلایان در این شفاخانه نیز در حال افزایش است. آنان از مردم می‌خواهند در اجتماعات بیش‌تر از ماسک استفاده کنند تا به این ویروس مبتلا نشوند.

رادیو تمنا_ولایت فاریاب


این گزارش با حمایت مالی اتحادیه اروپا تولید شده است. محتوای آن تنها به عهدۀ رادیو تمنا بوده و انعکاس‌دهندۀ دیدگاه اتحادیه اروپا نمی‌باشد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: