مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و معاون نخست پیشین ریاست‌جمهوری‌ در تماس تلفنی به هوادارانش در فاریاب دستور داده است که محمدداوود لغمانی، والی جدید این ولایت را با مرمی در پیشانی‌اش بزنند.

مارشال دوستم نیز به هوادارانش دستور داده است هرگونه جنگ‌افزاری که دارند را بیرون کنند و خود را مسلح بسازند و آمادهٔ هرگونه وضعیت باشند‌.

این در حالی‌ست که محمدداوود لغمانی امروز از سوی مقام‌های نظامی و غیرنظامی و رئیس شورای ولایتی فاریاب در مقر لوای اول قول‌اردوی ۲۰۹ شاهین در شهر میمنه به‌عنوان والی جدید این ولایت معرفی شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، باشنده‌گان فاریاب در داخل صحن مقام این ولایت خیمۀ اعتراضی برپا کرده و دروازۀ ولایت را نیز بسته‌اند. گفته می‌شود تمامی جاده‌های منتهی به مقام ولایت فاریاب نیز از سوی معترضان بسته شده است.

عطامحمد فیضی، رئیس شورای حزب جنبش ملی اسلامی در فاریاب می‌گوید که به‌خاطر اعادۀ حقوق خود دست به تظاهرات زده‌اند و حکومت با فرستادن داوود لغمانی باشنده‌گان فاریاب را طعمۀ طالبان خواهد کرد «آقای داوود از لغمان است، در فاریاب بلدیت ندارد. ضمناً با طالبان نیز رابطه دارد و دولت می‌خواهد با فرستادن این آقا فاریاب را به طالب تسلیم دهد.»

احسان‌الله قوانچ، رئیس شورای جوانان حزب جنبش در فاریاب می‌گوید که آقای لغمانی فاریاب را معامله می‌کند و آنان به‌خاطر این‌که جلوی این معامله را بگیرند، به خیابان‌ها برآمده‌اند.

آقای قوانچ هشدار می‌دهد که به تظاهرات‌شان ادامه می‌دهند و خیمۀ تحصن‌شان را نیز ‌برنمی‌دارند و همۀ اداره‌های دولتی را نیز بسته می‌کنند «مظاهرۀ خود را ادامه می‌دهیم، به معامله‌گران وقت نمی‌دهیم و تمام ادارات دولتی را بسته می‌کنیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

گل‌محمد رسولی، سناتور مردم فاریاب در مجلس سنا می‌گوید که حکومت با مردم ساخته می‌شود و برای یک والی شرم است در مقر ارتش معرفی شود و نتواند به مقام ولایت بیاید «شرم است به یک والی که در مقر ارتش معرفی شود و در بین مردم آمده نمی‌تواند.»

با این حال، مارشال دوستم نیز به هوادارانش دستور داد که مظاهرۀشان را ادامه دهند «سنگرتان را رها نکنید! لغمانی در این ولایت ایستاد شده نمی‌تواند، فرار کرده می‌رود.»

پیش از این نقیب‌الله فایق والی فاریاب بود. آقای فایق در سرطان سال ۱۳۹۷ به‌عنوان والی فاریاب تعیین شد. او حدود سه سال در ولایت فاریاب کار کرد.

ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی در تاریخ سوم ثور اعلام کرد که بر بنیاد پیشنهاد این اداره و منظوری ریاست‌جمهوری محمدداوود لغمانی، به‌عنوان والی جدید فاریاب تعیین شده است. پس از این موضوع باشنده‌گان فاریاب در پیوند به برکناری نقیب‌الله فایق اعتراض کردند. حزب جنبش به رهبری مارشال عبدالرشید دوستم نیز با برکناری او مخالفت کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: