مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان که به‌دلیل مشکلات صحی برای مدتی در ترکیه به‌سر می‌برد، به کشور بازگشته است. مارشال دوستم روز گذشته از راه بندر حیرتان وارد شهر مزارشریف، مرکز بلخ شد.

احسان نیرو، سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان با تأیید این موضوع می‌گوید که آقای دوستم برای مهار وضعیت امنیتی شمال و شمال‌شرق کشور برنامه‌های بزرگی روی‌دست دارد و به‌زودی برای بسیج نیروهای مردمی و پس‌گیری مناطق ازدست‌رفته، اقدامات انجام می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان می‌افزاید که قرار است آقای دوستم با رئیس‌جمهور غنی دیدار کند و پس از ارایۀ طرح‌هایش، به شمال کشور برگردد. او اما دربارۀ جزئیات این طرح معلوماتی نمی‌دهد.احسان نیرو می‌افزاید، «استفاده از تجربه‌ها و طرح‌هایی که نزد مارشال صاحب دوستم از ماه‌ها و حتی سال‌ها نزدش است، به‌خاطر آن طرح‌ها رئیس‌جمهور در همین شرایط نیاز دارد تا طرح‌ها و برنامه‌های مارشال صاحب را به‌خاطر بهبود وضعیت امنیتی استفاده کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ آقای نیرو، پس از شریک‌شدن برنامه‌های مارشال دوستم با رئیس‌جمهور، تطبیق آن به‌زودی آغاز خواهد شد و تجهیز نیروهای خیزش مردمی که تاکنون یکی از چالش‌های باقی ‌مانده، از موارد بحث در این دیدار خواهد بود.

با افزایش حمله‌های طالبان در ولایت‌های شمال و شمال‌شرق کشور، مارشال عبدالرشید دوستم برای رهبری جنگ شمال به ولایت جوزجان رفت و در حالی که درگیری‌ها در این ولایت ادامه داشت، به‌دلیل بیماری عازم کشور ترکیه شد. بر بنیاد گزارش‌ها، او در این مدت نیز با فرماندهان محلی در تماس بوده و به آنان هدایت می‌داد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: