مارشال عبدالرشید دوستم، معاون پیشین ریاست‌جمهوری و رهبر جنبش ملی اسلامی افغانستان پس از یک‌و‌نیم سال دوری، امروز (شنبه، نهم حوت/اسفند) به کابل برگشت. آقای دوستم هدف از برگشتنش به کابل را دیدار با رئیس‌جمهور و رهبران سیاسی و گفت‌وگو در مورد وضعیت جاری کشور توصیف می‌کند.

آقای دوستم در مراسمی که به مناسبت بازگشت او به کابل برگزار شده بود، با انتقاد از افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان می‌گوید که این گروه با بدترکردن وضعیت کشور، در پی سلب اعتماد مردم نسبت به دولت است.

معاون پیشین ریاست‌جمهوری با اشاره به گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی در دوحه می‌گوید، اگر این روند با شکست مواجه شود، او آمادۀ جنگ با طالبان است.

مارشال عبدالرشید دوستم می‌گوید: «از پروسۀ صلح حمایت می‌کنیم و اگر نتیجه نداد، آمادۀ دفاع از این سیستم و جمهوریت هستیم. شما شاهد آن خواهید بود. مطمین باشید راه ما حق است، جنگ ما جنگ حلال است، ما برندۀ میدان جنگ هستیم. ما به مردم افغانستان اطمینان می‌دهیم جنگ را خاتمه داده نمی‌توانیم؛ اما طالب را شکست داده می‌توانیم.»

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی هم که در این مراسم شرکت کرده بود، در بخشی از سخنانش در مورد صلح می‌گوید، خلاف خواست مردم افغانستان جنگ و ناامنی افزایش یافته است.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی بار دیگر بر ازسرگیری هرچه زودتر گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی و برقراری آتش‌بس تأکید می‌کند.

عبدالله عبدالله می‌گوید: «آن چیزی که توقع مردم افغانستان بوده، برآورده نشده است. ترورهای هدف‌مند صورت می‌گیرد و هر روز مردم قربانی می‌دهند. من یک‌بار دیگر بر خواست برحق مردم افغاستان که تسریع پروسۀ گفت‌وگوها و برقراری آتش‌بس است، تأکید می‌کنم.»

محمد محقق، مشاور ارشد رئیس‌جمهور و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان نیز در این مراسم می‌گوید که تسلط بر افغانستان با بدترکردن وضعیت و از راه زور امکان‌پذیر نیست.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: