در خبرنامه‌یی که از سوی مقام ولایت فاریاب پخش شده، آمده است که محمدداوود لغمانی از سوی مقام‌های نظامی و غیرنظامی و رئیس شورای ولایتی این ولایت، امروز در مقر لوای اول قول‌اردوی ۲۰۹ شاهین در شهر میمنه به‌عنوان والی جدید فاریاب معرفی شده است.

نرگس مومند، سخنگوی ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی نیز در توییترش نوشته که محمدداوود لغمانی صبح امروز با حضور صبغت‌الله غزنوی، معین شهرداری‌های این اداره، مقام‌های نظامی و غیرنظامی و رئیس شورای ولایتی فاریاب، به‌عنوان والی جدید فاریاب معرفی و به کارش آغاز کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، باشنده‌گان فاریاب در داخل صحن مقام این ولایت خیمۀ اعتراضی برپا کرده و دروازۀ ولایت را نیز بسته‌اند. گفته می‌شود تمامی جاده‌های منتهی به مقام ولایت فاریاب نیز از سوی معترضان بسته شده است.

اعتراض‌کننده‌گان که بیش‌تر‌شان هواداران مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان و معاون نخست پیشین ریاست‌جمهوری‌اند، با معرفی محمدداوود لغمانی به‌عنوان والی فاریاب مخالفت کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

معترضان می‌گویند که داوود لغمانی با جغرافیای ولایت فاریاب آشنایی ندارد و نمی‌تواند به بهبود وضعیت امنیتی این ولایت کمک کند. آنان پیش از این نیز خواستار انتخابی‌شدن مسئولان اداره‌های محلی شده بودند.

با این حال، مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در تماس تلفنی به هوادارانش دستور داد که مظاهرۀشان را ادامه دهند «سنگرتان را رها نکنید! لغمانی در این ولایت ایستاد شده نمی‌تواند، فرار کرده می‌رود.»

پیش از این نقیب‌الله فایق والی فاریاب بود. آقای فایق در سرطان سال ۱۳۹۷ به‌عنوان والی فاریاب تعیین شد. او حدود سه سال در ولایت فاریاب کار کرد.

ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی در تاریخ سوم ثور اعلام کرد که بر بنیاد پیشنهاد این اداره و منظوری ریاست‌جمهوری محمدداوود لغمانی، به‌عنوان والی جدید فاریاب تعیین شده است. پس از این موضوع باشنده‌گان فاریاب در پیوند به برکناری نقیب‌الله فایق اعتراض کردند. حزب جنبش به رهبری مارشال عبدالرشید دوستم نیز با برکناری او مخالفت کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: