اعتراض‌های هواداران حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در فاریاب امروز وارد پنجمین روز شد. معترضان می‌گویند که تاکنون به خواست‌های‌شان از سوی دولت رسیده‌گی نشده است. آنان شعارهایی برضد محمدداوود لغمانی، والی تازه‌معرفی‌شدۀ فاریاب سر می‌دهند و نارضایتی‌شان را از دولت و والی جدید این ولایت بیان می‌کنند.

اعتراض‌کننده‌گان در پنجمین روز اعتراض‌های‌شان هشدارهای جدی به دولت می‌دهند و می‌گویند که اجازۀ نشست‌وبرخاست هیچ هواپیما‌یی را در این ولایت نمی‌دهند. معترضان دلیل هشدار تازۀشان را ممانعت دولت برای پرواز نماینده‌گان مردم که از بلخ به فاریاب به‌خاطر پشتی‌بانی از آنان می‌آمدند، عنوان می‌کنند.

احسان‌الله قوانچ، رئیس جنبش جوانان فاریاب می‌گوید، شماری از نماینده‌گان مردم به‌خاطر پیوستن به مظاهره‌کننده‌گان از مزارشریف به میمنه می‌آمدند که دولت اجازۀ پرواز به آنان را نداده است. به گفتۀ او، از همین‌رو به فرودگاه میمنه می‌روند و نمی‌گذارند که هیچ هواپیمایی در این شهر نشست کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

رئیس جنبش جوانان فاریاب نیز هشدار می‌دهد و می‌گوید که قرار است شماری از هیأت‌ها برای برگزاری آزمون کانکور وارد شهر میمنه شوند و به هواپیمای حامل آنان نیز اجازۀ نشست را نمی‌دهند.

حمیدالله خیراندیش، یکی از فعالان حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان در کابل با پخش تصویری در فیس‌بوک خود نوشته است: «می‌خواستیم در فاریاب برویم، راه زمینی را امارت بسته است و راه هوایی را جمهوریت.»



این هشدار هواداران حزب جنبش در حالی‌ست که روز گذشته هواخواهان این حزب با حمل جنگ‌افزارهای گونه‌گون به جاده‌های شهر برآمدند و قدرت‌نمایی کردند و شعارهایی جدایی‌طلبی و بیرق سه رنگ ترکستان‌زمین را به اهتزاز درآوردند.

تنش‌های هواداران حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان با دولت در حالی شکل گرفته که دولت خلاف خواست‌های باشنده‌گان فاریاب و مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر این حزب، والی‌یی را در این ولایت معرفی کرده است.

این وضعیت نگرانی‌ها را نیز به‌میان آورده است. بزرگان و جامعۀ مدنی فاریاب وضعیت کنونی این ولایت را به سود دولت و مردم نمی‌دانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سیدزین‌الدین عابدی، رئیس جامعۀ مدنی فاریاب می‌گوید که دولت به خواست‌های برحق مردم پاسخ قناعت‌بخش بدهد و وضعیت نسبی این ولایت را مختل نکند. او از معترضان نیز می‌خواهد که دادخواهی‌شان را به‌ گونۀ مسالمت‌آمیز پیش ببرند و دروازه‌های اداره‌های دولتی را باز کنند.

در همین حال، رحمت‌الله ترکستانی، رئیس شورای مردمی فاریاب نیز تشکیل جلسه داده است و از دولت و معترضان می‌خواهد که بیش‌تر از این موجب نگرانی‌های مردم نشوند و مشکلات‌شان را با تفاهم حل کنند.

از جانبی هم، محمدداوود لغمانی، والی فاریاب که در مقر ارتش در شهر میمنه قرار دارد، با پخش ویدیویی به مردم فاریاب اطمینان داد که به‌خاطر خدمت به این ولایت آمده است و می‌خواهد در ولسوالی‌ها امنیت را تأمین کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: