شورای علمای حوزۀ غرب کشور امروز (سه‌شنبه، پنجم حوت/اسفند) در همایشی زیر نام «صلح و آتش‌بس می‌خواهیم»، با پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی و نظام کنونی می‌گویند که نظام کنونی کشور شرعی و اسلامی‌ست و عالمان دین از آن پشتی‌بانی می‌کنند.

این در حالی‌ست که مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه هرات در خطبۀ نماز جمعۀ گذشته، اول حوت/اسفند پشتی‌بانی از نظام کنونی را گناه کبیره خواند و تأکید کرد که عالمان دین که از این نظام پشتی‌بانی می‌کنند، در صف علمای یهود و نصارا قرار دارند.

اکنون شورای علمای حوزۀ غرب مخالفت‌شان را با سخنان اخیر مجیب‌الرحمان انصاری اعلام کردند و تأکید می‌کنند که نباید عالمان دین سبب آشوب و بی‌نظمی در کشور شوند.

خداداد صالح، رئیس شورای علمای حوزۀ غرب کشور در این همایش بر اتفاق میان عالمان تأکید می‌کند و می‌گوید: «کسانی که مردم را به نزاع، اختلاف و شقاق، قومیت و اختلاف مذهب تشویق و دعوت می‌کنند؛ این‌ها مفسد فی‌الارض گفته می‌شوند.»

رئیس شورای علمای حوزۀ غرب دین اسلام را دین میانه‌رو می‌داند و می‌گوید که بر مسلمان‌بودن نیروهای امنیتی شکی نیست. آقای صالح بر ختم جنگ و تأمین صلح در کشور تأکید می‌‌کند و از طرف‌های درگیر در کشور می‌خواهد که بیش‌تر از هر زمان دیگر به صلح تن دهند.

محمداقبال عاصم، یک تن از عالمان دین هم در این همایش خطاب به نیروهای امنیتی می‌گوید: «گرد کفش شما از هزاران ژنرال سه ستارۀ بی‌گانه، هزار برابر باارزش و بااهمیت است.»

آقای عاصم با اشاره به سخنان اخیر مولوی انصاری می‌گوید که علمای حوزۀ غرب هیچ‌گاه از چالش‌ها، بی‌عدالتی‌ها و ناامنی‌ها در کشور بی‌خبر نبوده‌اند، اما در کنار نظام در پی تخریب آن نیز نیستند؛ بل‌که به‌خاطر اصلاح آن تلاش کرده‌اند. این عالم دین با تأکید بر پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی می‌افزاید که علمای حوزۀ غرب بارها از ناهنجاری‌ها و فرار سرمایه‌ها‌‌ از حکومت انتقاد کرده‌؛ اما کسی را کافر نگفته‌اند‌.

عبدالقیوم ظفر، یک تن دیگر از عالمان دین نیز بر اسلامی‌بودن نظام کنونی تأکید می‌کند و می‌گوید که عالمان دین نباید سبب آشوب و ناهنجاری در کشور شوند.

عبدالمجید صمیم، استاد علوم اسلامی در دانشگاه هرات نیز در این همایش می‌گوید، هرچند خلاهای بسیاری در نظام کنونی وجود دارد؛ اما نباید کسی دست به ویرانی نظام بزند. این استاد دانشگاه تأکید می‌کند، هرآن کسی که در پشت تریبون‌ها قرار می‌گیرد، سخنانی را باید به مردم بگوید که به خیروصلاح‌شان باشد و نباید سخنان آنان منجر به بی‌نظمی و نفاق در کشور شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: