حمدالله محب، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور در واکنش به سخنان اخیر مولوی مجیب‌الرحمان انصاری می‌گوید، کسی که بر ضد نظام مردم را تحریک می‌کند، باغی است.

آقای محب امروز (شنبه، دوم حوت/اسفند) در یک نشست خبری مشترک با رئیس عمومی امنیت ملی و معاونان وزارت‌های دفاع و داخله این موضوع را مطرح کرده است. او می‌گوید که به ریاست امنیت ملی وظیفه داده شده تا ابعاد استخباراتی منطقه‌یی اظهارات مولوی انصاری را بررسی کند.

مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور می‌افزاید، هر کسی که از نشانی منبر و دین اظهاراتی را مطرح می‌کند، نیاز است تا با دیگر عالمان دین نیز هماهنگی کند. او تأکید می‌کند که تمام عالمان جهان و افغانستان جنگ افغانستان را غیرمشروع دانسته‌اند و اظهارات مولوی انصاری قابل پذیرش نیست.

او می‌گوید: «اگر پیام‌شان در چوکات دین اسلام است، باید همراه علما هماهنگی کند که اظهارات‌شان مکمل خلاف آن است. اگر کدام موضوع استخباراتی باشد که در زون غرب استخبارات منطقه هم فعال هستند که اگر او باشد، به امنیت ملی وظیفه سپرده شده که او را یک بار بررسی کند چون زیاد امکان دارد که مربوط به موضوع منطقه‌یی باشد.»

در همین حال، احمدضیا سراج، رئیس عمومی امنیت ملی نیز در این نشست می‌گوید، با کسی که فراتر از قانون گام بردارد، مطابق قانون برخورد می‌شود. به گفتۀ آقای سراج، کسی که با اظهارات فراقانونی‌اش حکومت مشروع را چلنج بدهد، به این معنی‌ست که فراتر از قانون گام برداشته و در مورد آن تصمیم گرفته خواهد شد.

با این حال، سیدعبدالوحید قتالی، والی هرات نیز در واکنش به گفته‌های مولوی انصاری و خطاب به او می‌گوید: «پایت را از گلیمت دراز نکن!»

آقای قتالی امروز در یک نشست خبر می‌گوید که هرات جایی برای تولید داعش نیست. به گفتۀ او، آن‌زمان گذشت که کسی به دستور بی‌گانه، اندیشه‌های افراطی را ترویج دهد.

والی هرات خطاب به مولوی انصاری می‌گوید: «بس است ماجراجویی! پایۀ برق را توسط خواهرزادۀ خود انفجار دادی برایت چیزی نگفتند، آیا اسلام همین است که یک عروس را در مسیر خواجه عبدالله انصاری لت‌وکوب کنی؟ در مسیری که مردم از سال‌ها به این‌طرف به آن‌جا می‌روند و برای آرامش‌شان دعا می‌خوانند.»

والی هرات هم‌چنان می‌گوید: «پایت را از گلیمت دراز نکن، احساسات مردم را جریحه‌دار نکن، این ملت تازه به آب‌های خود حاکم شده، توطئۀ بی‌گانه را به این ملت نیار، ما را به جنگ‌ها سوق نده!»

این همه در حالی‌ست که مولوی مجیب‌الرحمان انصاری، خطیب مسجد جامع گازرگاه هرات روز گذشته در خطبۀ نماز جمعه گفت هر کس که از نظام کنونی پشتی‌بانی کند، مرتکب گناه کبیره شده است. او هم‌چنان گفت عالمان دینی که نظام کنونی را تأیید می‌کنند، از جمله عالمان یهود و نصارا هستند.

مولوی مجیب‌الرحمان انصاری

از سوی هم، آقای قتالی با تأکید بر دفاع از پرچم اسلامی و نیروهای امنیتی می‌گوید: «یهود کسی است که داعش را آورده، بین مردم تفرقه می‌اندازد. یهود کسی است که‌ می‌خواهد ما سرمایه‌های خود را به کشورهای دیگر انتقال دهیم.»

آقای قتالی هم‌چنان می‌گوید که شهروندان کشور به‌خاطر آزادی و پرچم‌شان، سال‌ها قربانی داده‌اند و اطمینان می‌دهد که اجازۀ آمدن داعش و وحشت را نخواهد داد.

ارگ ریاست‌جمهوری هم در واکنش به اظهارات مجیب‌الرحمان انصاری گفته که صحبت علیه نیروهای امنیتی گناه بزرگ است.

شماری از شهروندان و کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز با انتقاد از مولوی انصاری می‌گویند که حکومت باید جلو افراط‌گرایی مولوی انصاری را بگیرد و او باید از نیروهای امنیتی و کارمندان دولتی معذرت بخواهد. آنان می‌افزایند که مردم فریب توطئه و تفرقه‌افگنی را نمی‌خورند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: