شماری از کشاورزان کندزی از پایین‌بودن بهای تربوز در این ولایت شاکی‌اند و با نگرانی می‌گویند که به‌دلیل واردات تربوز خارجی، این میوه را به بهای ناچیز به فروش می‌رسانند. آنان از حکومت می‌خواهند که بهای تربوز را در این ولایت کنترل کند.

گل‌خان، یک تن از کشاورزان در ولسوالی علی‌آباد ولایت کندز است. او که بیش از ۲۰ جریب زمینش را ام‌سال تربوز کشت کرده است، می‌گوید که با زحمت‌ها و مصرف‌های گزاف کشت و کار می‌کند؛ اما واردات تربوز از بیرون کشور، بازار تربوز وطنی را شکننده کرده است.

به گفتۀ گل‌خان، بهای یک کیلوگرام تربوز خارجی در بازارهای کندز چهل افغانی‌ست؛ در حالی که یک سیر/هفت کیلوگرام تربوز وطنی را مردم به چهل افغانی هم نمی‌ستانند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «تربوز ما وقتی به حاصل برسد، به قیمت خوب فروخته نمی‌شود. تربوزی که از خارج می‌آید، یک کیلوگرام آن را چهل افغانی می‌خرند، اما یک سیر تربوز وطنی را چهل افغانی هم نمی‌خرند. از دولت می‌خواهیم همین چیزها را کنترل کند.»

نورمحمد و ابراهیم، دو تن دیگر از کشاورزان در کندز، نیز از بهای اندک تربوز شکایت دارند و از مسئولان می‌خواهند که جلو واردات تربوز بی‌کیفیت ایرانی و پاکستانی را بگیرند.

نورمحمد می‌گوید: «حاصلات تربوز خوب است. تربوز خارجی ام‌سال نسبت به سال‌های گذشته بازار را خراب کرده است، باید جلو واردات آن گرفته شود. دولت در بخش زراعت توجه کند، بهای موادی که استفاده می‌شود بالاست، کود کیمیاوی قیمت شده، در بخش صادرات توجه شود، دهقان را هم‌کاری کنند.»

ابراهیم نیز می‌گوید: «تربوزهای ما خوب است، اما بازار مناسب ندارد؛ چون تربوز از ایران می‌آید، آن را با قیمت بلند می‌خرند و تربوز ما را ارزان می‌خرند. تربوزهای ما فعلاً رسیده است؛ اما به‌دلیل این‌که بازار ندارد، همان‌گونه مانده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، امان‌الله حسن، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری کندز، از افزایش ۵ درصدی حاصلات تربوز در این ولایت خبر می‌دهد و می‌گوید که برای بازاریابی به تربوز این ولایت تلاش می‌کنند.

به گفتۀ رئیس زراعت کندز، ام‌سال حدود ۳۹۷۷ هکتار زمین به کشت تربوز اختصاص یافته و حاصلات آن حدود ۱۰۳۸۴ متریک تُن پیش‌بینی شده است. کندز از ولایت‌های زراعتی در کشور به‌شمار می‎‌رود. محصولات تربوز و خربوزه در زمین‌های حاصل‌خیز و للمی این ولایت، نسبت به ولایت‌های دیگر حاصلات بیش‌تر می‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: