انگور منبع سودآوری برای باغ‌داران کشور است، اما برخی از بازرگانان و فروشنده‌گان انگور در برخی ولایت‌ها از کاهش حاصلات این میوه در سال جاری شکایت می‌کنند.

عبدالباقی بینا، معاون اتاق تجارت کندهار می‌گوید که برداشت انگور ام‌سال به‌دلیل درگیری شدید و خشک‌سالی در فصل برداشت انگور نسبت به سال گذشته حدود ۷۰ درصد کاهش یافته است.

به گفتۀ او، آنان سال گذشته ۲۰ هزار تُن انگور صادر کردند، اما ام‌سال به ۴ هزار تُن هم نرسیده است. معاون اتاق تجارت کندهار می‌افزاید که کشاورزان نتوانسته‌اند انگور خود را به موقع تهیه و مخارج خود را تأمین کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در لوگر نیز برخی از باغ‌داران انگور از حاصلات و کیفیت پایین این میوه شکایت می‌کنند و می‌گویند که بهای انگور ام‌سال بسیار کاهش یافته است.

نعمت‌الله، تاجر انگور در لوگر می‌گوید که تجارت انگور در این ولایت نسبت به گذشته بدتر شده و بهای این میوه نیز کاهش یافته است. او از دولت می‌خواهد که در بخش بازاریابی به باغ‌داران انگور کمک کند تا آنان بتوانند مخارج خود را تأمین کنند.

اما بازرگانان و باغ‌داران انگور در هرات می‌گویند که کیفیت و کمیت انگور ام‌سال نسبت به سال گذشته بهبود یافته؛ اما صادرات آن کاهش یافته است. آنان می‌افزایند که بیش‌تر مردم هرات انگور را به کشمش تبدیل می‌کنند، بنابر این از دولت می‌خواهند در فروش کشمش به آن‌ها کمک کند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: