مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری هرات می‌گویند که ام‌سال افزون بر افزایش حاصلات انگور در این ولایت، حاصلات انجیر نیز به مقایسۀ سال گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته است.

عبدالتواب تایب، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری هرات امروز در یک نشست خبری در این ولایت از افزایش ۲۰ درصدی انگور و ۲۵ درصدی انجیر در سال جاری نسبت به سال گذشته خبر می‌دهد.

آقای تایب می‌گوید که سال گذشته ۱۳۰ هزار تُن انگور از باغ‌های هرات برداشت شد، اما ام‌سال برآوردهای آنان نشان می‌دهد که حاصلات انگور به ۱۵۹ هزار تُن افزایش خواهد یافت.

عبدالتواب تایب، رئیس زراعت، آبیاری و مالداری هرات

به گفتۀ رئیس زراعت هرات، بخش بزرگی از حاصلات انگور در کشمش‌خانه‌های این ولایت به کشمش تبدیل و سپس به دیگر کشورها صادر می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیس زراعت هرات می‌افزاید که سال گذشته ۶ هزار تُن انجیر از باغ‌های این ولایت به‌دست آمده بود و برآوردهای آنان نشان می‌دهد ام‌سال حاصلات این میوه به ۸ هزار تُن افزایش یافته است که این خود ۲۵ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

حاصلات انجیر در هرات ام‌سال ۲۵ درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر، عبدالتواب تایب می‌گوید که ام‌سال به‌دلیل خشک‌سالی، ۵۰ درصد در محصولات گندم و ۴۰ درصد در محصولات میوه‌های خستۀ سنگی در هرات کاهش آمده است. «سال گذشته حاصل گندم ‌۶۰۰ هزار متریک تُن تخمین می‌شد، اما ام‌سال به‌خاطر خشک‌سالی ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار متریک تُن تخمین زده می‌شود که این ۳۰ ‌تا ۵۰ درصد کاهش حاصل گندم را نشان می‌دهد.»

در همین حال، باغ‌داران در هرات از افزایش ناامنی‌ها و احتمال نبود بازار برای فروش محصولات کشاورزی‌شان ابراز نگرانی می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

اما جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات می‌گوید که برای انگور این ولایت در کشورهای منطقه بازاریابی شده است.

ام‌سال حاصلات انگور در هرات ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت.

افزایش حاصلات کشاورزی در هرات در حالی‌ست که هم‌اکنون ۱۷ ولسوالی به‌شمول بندرهای این ولایت در ادارۀ طالبان ‌است و کشاورزان نگران‌اند که مبادا حاصلات کشاورزی‌شان به‌روی دست‌شان بماند و آنان زیان‌مند شوند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: