مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ننگرهار می‌گویند که حاصلات شفتالو در این ولایت نسبت به سال گذشته افزایش یافته است. به گفتۀ مسئولان، در ۱۳ ولسوالی ننگرهار ۳۰۰۰ جریب زمین باغ‌های شفتالو وجود دارد که ام‌سال ۱۰ هزار تُن حاصل از آن به‌دست می‌آید.

اجمل سبحانی، سخنگوی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ننگرهار، به سلام‌وطندار می‌گوید که سال گذشته حاصلات شفتالو در این ولایت به ۶۵۰۰ تُن می‌رسید که ۲۵۰ میلیون افغانی عواید از آن به‌دست آمد، اما ام‌سال این رقم به ۱۰ هزار تُن می‌رسد و ۲۷۷ میلیون افغانی عواید جمع‌آوری خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

سخنگوی ریاست زراعت، آبیاری و مالداری ننگرهار می‌افزاید که این ریاست با کشاورزان و باغ‌داران در مناطق مختلف کمک‌هایی را انجام داده‌ که به‌دلیل آن حاصلات آنان افزایش یافته است.

در همین حال، شماری از باغ‌داران از افزایش حاصلات‌‌شان ابراز خرسندی می‌کنند و می‌گویند که در مقایسه با سال‌های گذشته سود بیش‌تری به‌دست می‌آورند، اما با این حال، آنان تأکید می‌کنند در برخی مناطقی که آب روان وجود ندارد کشاورزان با مشکلاتی روبه‌رو اند.

عبدالولی، یک تن از کشاورزان که در ولسوالی سرخ‌رود ننگرهار بر چهار جریب زمین باغ‌های شفتالو دارد، می‌گوید ام‌سال حاصلاتش افزایش یافته است، اما به‌دلیل خشک‌سالی نگهداری و پرورش باغ‌ها مصرف بیش‌تر نیاز دارد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

حاصلات شفتالو در ننگرهار افزون بر این ولایت به شماری از ولایت‌های دیگر نیز فرستاده می‌شود، اما شماری از فروشنده‌گان می‌گویند با این‌که تمام حاصلات به یک‌باره‌گی عرضه می‌شود، به‌دلیل نبود بازار ممکن است سود بیش‌تر حاصل نشود. آنان از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که در زمینۀ بازاریابی و دیگر مشکلاتی که اکنون با آن روبه‌رو اند، هم‌کاری کنند.

این در حالی‌ست که ام‌سال در ولایت کنر نیز باغ‌های شفتالو بر صدها جریب زمین ساخته شده و براساس معلومات مسئولان این ولایت، در مقایسه با سال‌های گذشته حاصلات افزایش خواهد یافت.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: