مسئولان ریاست پروژۀ کانال ننگرهار می‌گویند که به گونۀ تخمینی ام‌سال از باغ‌های این کانال، حدود یک‌هزار و ۹۰۰ تُن مالته برداشت خواهد شد. همایون غریب‌مل، سخنگوی ادارۀ کانال ننگرهار می‌گوید، ام‌سال در مقایسه به سال پار، حاصلات مالته در این ولایت ۴۰۰ تن افزایش یافته است.

به گفتۀ او، سال گذشته حاصلات این میوه در پروژۀ کانال ننگرهار به یک‌هزار و ۵۰۰ تن می‌رسید. او می‌افزاید که ام‌سال نزدیک به ۱۵هزار نهال مالته بر گسترۀ ۴۳ هکتار زمین در این ولایت غرس شده است و تا چند سال آینده افغانستان در بخش تولید و برداشت این میوه به خود کفایی خواهد رسید.

در حال حاضر بر گسترۀ نزدیک به ۶۰۰ هکتار زمین باغ‌های مالته در ننگرهار وجود دارد که گونه‌های متفاوت این میوه در آن پرورش داده می‌شود.

پرورش این باغ‌های مالته به ۱۲ شرکت تجارتی اجاره داده شده است و مسئولان این شرکت‌ها این میوه را به بازار عرضه می‌کنند. اما اجاره‌داران پروژۀ کانال ننگرهار می‌گویند که شماری از زورمندان با استفاده از زور حاصلات آنان را می‌برند.

آنان می‌گویند که این موضوع را با مسئولان محلی در میان گذاشته‌اند، اما تاکنون برای جلوگیری این کار هیچ‌ اقدامی صورت نگرفته است.

به گفتۀ این اجاره‌داران، اگر حکومت جلو زورمندان را نگیرد، به باغ‌داران زیان‌های مالی زیادی وارد خواهد شد.

اما عطاالله خوگیانی، سنخگوی والی ننگرهار می‌گوید، تاکنون از سوی اجاره‌داران باغ‌های مالته شکایت رسمی دریافت نکرده‌اند. او می‌گوید، در صورت درج  شکایت به آن رسیده‌گی می‌شود.

از سوی دیگر، گزارش‌هایی نیز وجود دارد که با رسیدن مالتۀ ننگرهار به بازارهای داخلی، شماری از بازرگانان مالتۀ پاکستان را به کشور وارد می‌کنند و به نام مالتۀ ننگرهار به فروش می‌رسانند که این کار به بازار این میوه زیان می‌رساند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: