مسئولان حوزۀ فرعی دریای هریرود پایانی در هرات، از فروریزی ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متری بخش‌هایی از دیوار بند سلما خبر می‌دهند.
حسن فضلی، رئیس حوزۀ فرعی دریای هریرود پایانی در هرات به سلام‌وطندار می‌گوید، دیوار بند سلما بیش از ۵۰۰ متر طول دارد و فروریزی ۵۰ تا ۶۰ سانتی‌متر، بیش‌تر در بخش‌های خاکی این بند مشاهده می‌شود.

به گفتۀ او، بند سلما ظرفیت ذخیره‌سازی ۶۳۳ میلیون مترمکعب آب را دارد، اما برای احتیاط، ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب کم‌تر از گنجایش این بند، در آن ذخیره می‌کنند. فضلی می‌گوید، تا زمانی که این مشکل حل نشود، بند را به گونۀ کامل آب پُر نمی‌کنند.

رئیس حوزۀ فرعی دریای هریرود پایانی می‌گوید، مشکل فنی بند سلما را با سفارت هند در کابل و شرکت سازندۀ آن در میان گذاشته‌اند و مهندسان هندی وعده سپرده‌اند که این مشکل را در آیندۀ نزدیک حل خواهند کرد.

هرچند گفته می‌شود که کاسۀ بند سلما نیز شکست کرده است، اما آقای فضلی شکست کاسۀ بند را رد می‌کند و می‌گوید، «سنسورهای» نصب‌شده در بند نشان می‌دهد که اکنون هیچ ‌خطری آن را تهدید نمی‌کند.

این در حالی‌ست که از چند هفته پیش طالبان پایۀ برق بند سلما را تخریب کرده‌اند و به شرکت برق هرات اجازۀ بازسازی آن را نمی‌دهند.

بند سلما چهار سال پیش با حضور نخست‌وزیر هند و رئیس‌جمهور غنی گشایش یافت. این بند آب‌گردان در ولسولی چشت ولایت هرات با هزینۀ ۳۰۰ میلیون دالر از کمک‌های دولت هند زیر نام «بند دوستی افغان-هند» ساخته شد.

این بند برق آبی که هدف اصلی‌اش ذخیرۀ آب‌های روان دریای هریرود است، ظرفیت تولید ۴۲ میگاوات برق و آبیاری ۲۰۰ هزار جریب زمین زراعتی را دارد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: