مقام‌های حکومتی در ولایت پکتیا می‌گویند که در یک سال گذشته طالبان از پروژه‌های توسعه‌یی، شرکت‌ها و بازرگانان در حدود ۳۰۰ میلیون افغانی گرفته‌اند.

محمدحلیم فدایی، والی پکتیا در گفت‌وگویی ویژه با سلام‌وطندار می‌گوید، طالبان از تمام پروژه‌ها به نام جهاد «باج» می‌گیرند. به گفتۀ او، هیچ پروژه‌یی بدون پرداخت پول به طالبان در این ولایت تطبیق نمی‌شود.

عبدالمالک زازی، رئیس شورای ولایتی پکتیا نیز با تأیید این گفته‌ها می‌گوید، اگر تطبیق‌کننده‌گان پولی به طالبان نپردازند، پروژه‌ها به مرحلۀ اجرایی نمی‌رسد. به گفتۀ او، در مناطق تحت تصرف طالبان، از هر پروژه درصدی مشخصی به این گروه پرداخت می‌شود.

زازی می گوید، در برخی مناطقی که زیر سلطۀ حکومت نیست، از روی مجبوری به طالبان مسلح پول پرداخت می شود.

اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان گردآوری پول از پروژه‌های توسعه‌یی را رد می‌کند و می‌گوید، این گروه تنها به خاطر تأمین امنیت برای تطبیق پروژه‌ها دو تا سه درصد پول دریافت می‌کند.

سلام‌وطندار به مدارکی دست یافته است که نشان می‌دهد طالبان در ۲۰ ماه گذشته از جریان بازسازی بند آب مچلغو در ولسوالی احمدآباد ۵ میلیون افغانی پول دریافت کرده‌اند.

گزارش‌هایی نیز منتشر شده است که نشان می‌دهند، طالبان در مسیر شاهراه گردیز-پتان ایست‌های بازرسی ایجاد کرده‌اند و زیر نام گمرگ از موترها پول می‌گیرند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: