برای نخستین‌بار جشنواره‌یی زیر نام «برداشت محصول» در پایان فصل گردآوری فرآورده‌های کشاورزی در ولایت بامیان برگزار شد. این جشنواره از سوی ادارۀ محلی بامیان به ‌منظور ارج‌گذاری به تلاش‌های کشاورزان این ولایت راه‌اندازی شده است.

سیدانور رحمتی، والی بامیان می‌گوید، فرآورده‌های کشاورزی این ولایت ام‌سال در نتیجۀ تلاش‌های کشاورزان افزایش چشم‌گیری داشته است.

آقای رحمتی می‌گوید، تنها ۷۶ هزار تُن غلۀ تولیدشده در بامیان، نزدیک به ۵۰ درصد نیازمندی‌های باشنده‌گان این ولایت را رفع‌ می‌کند.

والی بامیان با اشاره به افزایش حاصلات کچالو می‌گوید، کشاورزان بامیانی ام‌سال بر گسترۀ ۱۸ هزار هکتار زمین کچالو کشت کرده بودند و ۳۸۰ هزار تُن کچالو برداشت کرده‌اند.

به گفتۀ والی بامیان، این رقم نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

شماری از کشاورزان بامیانی با استقبال از برگزاری جشنواره «برداشت محصول»، از پایین‌بودن نرخ کچالو و نبود بازار مناسب برای فروش فرآورده‌های‌‌شان انتقاد می‌کنند.

این کشاورزان می‌گویند که یک سیر کچالو را به بهای ۸۰ تا ۱۰۰ افغانی می‌فروشند.

آنان ریاست زراعت و نهادهایی که در بخش کشاورزی در این ولایت فعالیت دارند را به هم‌کاری‌نکردن با کشاورزان متهم می‌سازند.

برخی دیگر از کشاورزان ولایت بامیان کم‌بود آب در فصل آب‌یاری را از مشکلات عمدۀ‌شان عنوان می‌کنند.

اما مسئولان ریاست زراعت بامیان می‌گویند، فرآورده‌های کشاورزی این ولایت، ام‌سال ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافته و تلاش‌ها برای بازاریابی این محصولات در سطح محلی و ملی جریان دارد.

عبدالوهاب محمدی، رئیس زراعت بامیان می‌گوید، ام‌سال ۲۹۵ ذخیره‌گاه کچالو، ۴۰ ذخیره‌گاه پیاز و ۱۰ ذخیره‌گاه سیب برای کشاورزان این ولایت ساخته شده است.

رئیس زراعت بامیان، این ذخیره‎‌گاه‌ها را بسنده نمی‌داند و می‌گوید که حدود ۸۰ درصد حاصلات کچالوی این ولایت به‌ دلیل نبود ذخیره‎گاه، هنگام برداشت به بهای انده‌ک فروخته می‌شود.

اجرای برنامه‌‌های فرهنگی و هنری، چون اجرای موسیقی و بازی‌های محلی، برگزاری نمایشگاه‌های فرآورده‌های کشاورزی، غذاهای محلی و ساخته‌های دستی شامل این جشنواره بود.

بامیان ولایت مرکزی کشور است. بیش از ۸۵ درصد باشنده‌گان این ولایت سرگرم کشاورزی و دام‌پروری‌اند و عمده‌ترین محصول کشاورزی آن کچالو می‌باشد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: