توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ وزارت امور خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان، به تازه‌گی در یک مصاحبۀ ویژه با بی‌بی‌سی پشتو گفته است که اگر امارت اسلامی اجازه بدهد مکتب‌های دخترانه در ماه مارچ سال جاری بازگشایی شوند، آمریکا و جامعۀ جهانی حاضر اند معاش تمامی آموزگاران افغانستان را بپردازند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

توماس وِست در این مصاحبه افزوده است که برای به‌ رسمیت‌شناختن حکومت امارت اسلامی هیچ‌گونه زمان‌بندی خاصی ندارند و می‌خواهند پیش از عادی‌سازی روابط با امارت اسلامی، برخی اقدامات آنان را ببینند. به‌ گفتۀ او، آموزش زنان یکی از آزمون‌هایی‌ست که امارت اسلامی باید سپری کند و آمریکا و جامعۀ جهانی از آن نظارت می‌کنند.این در حالی‌ست که با تسلط امارت اسلامی افغانستان، مکتب‌ها به‌روی دختران بالاتر از صنف ششم در جریان سال آموزشی ۱۴۰۰ بسته ماند و دانشگاه‌های دولتی نیز به‌روی دانش‌جویان دختر و پسر باز نشد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

بیش از پنج ماه از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان می‌گذرد، اما هنوز هیچ کشوری این حکومت را به رسمیت نشناخته است. شماری از کشورها بر تعامل با امارت اسلامی تأکید کرده؛ اما موضوع به رسمیت‌شناختن آنان را به تصمیم جمعی جامعۀ جهانی واگذار کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: