بنیاد معارف ترکیه در افغانستان (افغان_ترک)، خدمات آموزشی معیاری را در ۴۵ مکتب در هشت ولایت کشور، به ۷۰۰۰ دانش‌آموز پسر و دختر ارائه می‌کند. مسئولان این بنیاد، امروز (پنج‌شنبه، ۳۰ سنبله) در یک نشست خبری در کابل، از امارت اسلامی خواهان بازگشایی مکتب‌های دخترانه‌ی بالاتر از صنف ششم شدند.

احمد توکور، رییس عمومی بنیاد معارف ترکیه در افغانستان، در این نشست می‌گوید که گفت‌وگوهای شان با مقام‌های امارت اسلامی در باره‌ی بازگشایی مکتب‌های دخترانه‌ی بالاتر از صنف ششم، ادامه دارد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «بلی، ما با مقام‌ها صحبت کردیم و ملاقات‌های ما ادامه دارد. ما می‌خواهیم که مکتب‌های دخترانه باز شوند و نیز منتظر پاسخ شان هستیم و تعمیرهای مکتب ما برای آمدن دختران بالاتر از صنف ششم آماده است.»

بنیاد معارف ترکیه در افغانستان، در حالی خواهان بازگشایی مکتب‌های دخترانه‌ی بالاتر از صنف ششم است که شماری از دانش‌آموزان دختر که بیش‌تر از دو سال می‌شود از رفتن به مکتب باز داشته شده اند، نیز خواهان بازگشایی مکتب‌های دخترانه‌ی بالاتر از صنف ششم اند.

شبانه نوری، دانش‌آموز صنف دهم در کابل، می‌گوید: «به این که یک دختر از مکتب‌رفتن و از درس و تحصیل بماند، هیچ چیز جور نمی‌‌شود و نه وطن و آینده‌ی ما جور می‌شود. خوب است که زنان و دختران به درس‌های شان ادامه بدهند.»

در همین حال، زینت، دانش‌آموز صنف هفتم در مکتب «الفتح» در کابل، از امارت اسلامی می‌خواهد که برای رفتن دختران بالاتر از صنف ششم به مکتب، باید کارشیوه‌‌ای را تهیه کند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌گوید: «هر روز بیمار در خانه هستیم و افسردگی داریم، دروازه‌ی کورس و مکتب به روی ما بسته شده و خواست ما از امارت اسلامی این است که مکتب‌ها به روی دانش‌آموزان دختر باز شوند. ما بیش از دو سال می‌شود که به مکتب نمی‌رویم.»

گفتنی است که پیش از این، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، گفته بود که بازگشایی مکتب‌ها به روی دختران بالاتر از صنف ششم حتمی است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: