گفته می‌شود که روند تدریس در شماری از مکتب‌های بنیاد معارف ترکیه (افغان_ترک) در کابل به‌دلیل تهدیدات امنیتی به مشورۀ ریاست عمومی استخبارات امارت اسلامی از امروز (سه‌شنبه، بیستم ثور) به‌طور موقت متوقف شده ‌است.

عبدالمحیط عزیزی، مسئول مکتب دخترانۀ بنیاد معارف ترکیه در کابل با تأیید توقف درس‌های دو مکتب این بنیاد به‌طور موقت، به سلام‌وطندار می‌گوید که این تصمیم پس از مشوره‌ با ریاست عمومی استخبارات امارت اسلامی گرفته شده ‌است. به گفتۀ او، با رفع تهدیدات در آیندۀ نزدیک روند تدریس در این مکتب‌ها از سر گرفته می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

عبدالمحیط عزیزی می‌افزاید: «تهدیدات امنیتی است، مشکل جدی نیست، بین امارت اسلامی و بنیاد معارف ترکیه مشوره شده تا یک هفته درس‌ها تعطیل شود. از سوی ریاست عمومی استخبارات ما را در جریان قرار دادند، فعلاً هم با ما در هماهنگ هستند، گفتند که شما احتیاطاً به لحاظ این‌که در دشت برچی انفجار دادند، خدای‌نخواسته کدام روی‌دادی رخ ندهد، به یک مدت کوتاهی تعطیل کنید.»

در همین حال، منابعی که نخواستند هویت‌شان فاش شود، به سلام‌وطندار می‌گویند که درس‌های دورۀ ابتدایی مکتب بنیاد معارف ترکیه در شهرنو کابل نیز برای مدتی متوقف شده است و دلیل آن را به دانش‌آموزان رنگ‌مالی تعمیر مکتب گفته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

کوشیدیم دیدگاه وزارت معارف را نیز با خود داشته باشیم؛ اما با تماس‌های پی‌هم موفق نشدیم. بنیاد معارف ترکیه به‌طور زنجیره‌ای دست‌کم ۲۰ مکتب و مرکز آموزشی در سراسر افغانستان ایجاد کرده است و آن را مدیریت می‌کند.

گفتنی‌ست که حمله‌های اخیر به شماری از مرکزهای آموزشی و مکتب‌ها، مسئولان مکتب‌ها و خانواده‌های دانش‌آموزان را نگران مصونیت دانش‌آموزان کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: