۱۴ روز پیش در تاریخ ۱۸ ثور/اردیبهشت سه انفجار پی‌هم در برابر مکتب سیدالشهدا رخ داد. در پی این انفجارها بیش از ۶۰ تن که بیش‌ترشان دانش‌آموزان بودند، کشته شدند و نزدیک به ۱۵۰ تن دیگر زخم برداشتند.

پس از این روی‌داد، ستاد مردمی تدفین شهدا و رسیده‌گی به زخمیان حمله بر مکتب سیدالشهدا به نهادهای امنیتی مهلت داد که به زودترین فرصت چه‌گونه‌گی این حمله را بررسی کنند و گزارش دهند، اما با گذشت بیش از دو هفته از وقوع روی‌داد، اکنون مسئولان این ستاد می‌گویند که کوچک‌ترین اقدامی برای حقیقت‌یابی این روی‌داد صورت نگرفته است.

باقر سعیر، عضو ستاد مردمی تدفین شهدا و رسیده‌گی به زخمیان حمله بر مکتب سیدالشهدا می‌گوید: «به دولت و نهادهای امنیتی وقت داده بودیم که در دو هفته سرنخ‌های ابتدایی را با تشکیل یک کمیسیون یا کمیته پیش ببرند، اما متأسفانه تا جایی که ما در جریان هستیم، تا حال کوچک‌ترین اقدام برای حقیقت‌یابی حادثه صورت نگرفته است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

از سوی دیگر، خانواده‌های قربانیان حمله بر مکتب سیدالشهدا خواهان بازداشت و به کیفررساندن عاملان حمله بر این مکتب‌اند. آنان می‌گویند که نگرانی‌ها از تکرار دوبارۀ چنین روی‌دادها وجود دارد و حکومت باید در تأمین امنیت دانش‌آموزان این مکتب و سایر مرکزهای آموزشی توجه جدی کند.صادق، عضوی از خانواده‌های قربانیان حمله بر مکتب سیدالشهدا می‌گوید: «خواست ما از حکومت این است که قاتلان قربانیان مکتب سیدالشهدا را باید دستگیر کند.»

با آن‌که انتقادها از کم‌کاری نهادهای امنیتی در امر بررسی این حمله وجود دارد، اما مسئولان نهادهای امنیتی می‌گویند که تیم بررسی‌کننده به گونۀ جدی روی این روی‌داد کار می‌کند و انتظار می‌رود جزئیات آن به‌زودی با مردم شریک شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

فردوس فرامرز، سخنگوی فرماندهی پولیس کابل می‌گوید: «مشابهت حملات پی‌هم به دانشگاه کابل و مراکز آموزشی و حالا هم مکتب سیدالشهدا واضح می‌سازد که کار طالبان است؛ چون طراح حمله به دانشگاه کابل اعتراف کرد که مربوط گروه طالبان است. بررسی بیش‌تر هنوز هم در مورد فاجعه جریان دارد، تیم امنیت کابل روی آن کار می‌کند و از پیش‌رفت آن مردم را باخبر می‌کنیم.»

ستاد مردمی تدفین شهدا و رسیده‌گی به زخمیان حمله بر مکتب سیدالشهدا می‌گوید که تلفات این حمله در حال تغییر است و براساس آمار آنان، رقم کشته‌شده‌گان این روی‌داد به ۸۹ تن و زخمیان به ۲۰۰ تن می‌رسد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: