گروه هماهنگی عدالت انتقالی امروز در یک نشست خبری در کابل از افزایش حمله‌های تروریستی بر مرکزهای آموزشی و نهادهای غیرنظامی، ابراز نگرانی می‌کند. 

مسئولان این نهاد می‌گویند که چندین سال است حمله‌های نظام‌مندی بر یک قوم و گروه خاص مذهبی صورت می‌گیرد؛ اما حکومت برای جلوگیری از این‌گونه حمله‌ها کار چندانی نکرده است.

اشرف بخت‌یاری، عضو گروه هماهنگی عدالت انتقالی می‌گوید که حمله‌های تروریستی بر مرکزهای آموزشی با ایجاد فضای وحشت، می‌تواند هزاران دانش‌آموز را از حق دست‌رسی به آموزش محروم کند. «متأسفانه با آن‌که وحشت‌ناک‌ترین کشتار و جنایت به وقوع پیوسته، اما دولت و نهادهای مسئول هم‌واره با بی‌تفاوتی برخورد کرده و هیچ اقدامی برای حفاظت از مردم و تأمین امنیت این منطقۀ خاص روی‌دست گرفته نشده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که حکومت امروز (سه‌شنبه، بیست‌ویکم ثور/اردیبهشت) را به احترام قربانیان حمله‌های مرگ‌بار بر مکتب سیدالشهداء در غرب کابل و شهر پل‌علم، مرکز ولایت لوگر عزای عمومی اعلام کرده است. هم‌زمان، نماینده‌گی اتحادیۀ اروپا در کابل نیز پرچم خود را به حالت نیمه‌برافراشته درآورده است.اما خانواده‌های قربانیان جنگ و حمله‌های تروریستی می‌گویند که اعلام اعزای عمومی و ابراز غم‌شریکی با خانواده‌های قربانیان هیچ دردی را درمان نمی‌کند. به گفتۀ آنان، حکومت به‌جای تصمیم‌های نمادین، از وقوع روی‌دادهای مرگ‌بار پیش‌گیری کند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

با تماس‌های پی‌هم نتوانستیم دیدگاه ریاست‌جمهوری را در گزارش داشته باشیم. شورای امنیت سازمان ملل متحد در واکنش به حمله بر مکتب سیدالشهداء، آن را بزدلانه خوانده و خواهان به عدالت‌کشانیدن عاملان این حمله شده است.

نگرانی‌ها از افزایش حمله‌های تروریستی علیه قوم خاص در حالی مطرح می‌شود که دو روز پیش کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با پخش اعلامیه‌یی گفت که هزاره‌ها در معرض جنایت جنگی، پاک‌سازی قومی و نسل‌کشی قرار دارند. این کمیسیون از نهادهای بین‌المللی خواسته است که از مردم هزاره در برابر این‌گونه جنایت‌ها محافظت کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: