افغانستان در ماه رمضان روزهای خونینی را پشت سر گذاشت. در این ماه بیشتر خانواده‌ها گواه از دست‌دادن عزیزان‌شان بودند. براساس آمارهای وزارت داخله، از آغاز رمضان تاکنون دست‌کم ۳۰۰ غیرنظامی در کشور کشته و ۵۰۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله به سلام‌وطندار می‌گوید، از آغاز ماه رمضان تاکنون طالبان ۱۵۰ انفجار ماین، ۱۵حملۀ انتحاری و ۵۰ ترور هدفمند را  در بخش‌های گونه‌گون کشور به ویژه در شهرهای بزرگ انجام داده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

به گفتۀ او، در نتیجۀ این حملات طالبان، ۳۰۰ غیرنظامی به شمول زنان، کودکان و جوانان کشته شده‌ و بیش از ۵۰۰ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

آقای آرین می‌گوید، در نتیجۀ درگیری‌ها و حملات تهاجمی طالبان در یک‌ماه گذشته به نیروهای امنیتی نیز تلفاتی وارد شده است؛ اما آماری ارایه نمی‌کند.سخنگوی وزارت داخله تلفات جنگجویان طالبان را در این ماه دو برابر تلفات نیروهای امنیتی می‌گوید.

به گفتۀ او، در این ماه از چندین حملۀ هراس‌افگنانۀ طالبان جلوگیری شده و ده‌ها ماین‌ کارگذاری‌شدۀ این گروه از سوی نیروهای امنیتی کشف و خنثا شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از افزایش تلفات غیرنظامیان در ماه رمضان ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید، از اول تا بیست‌وپنجم این ماه، ۱۳۰ رویداد ضد امنیت ثبت کرده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

رضا جعفری، مسئول اطلاع‌رسانی کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید، در نتیجۀ این رویدادها ۱۶۰ غیرنظامی به شمول ۹ زن و ۲۶ کودک کشته و ۳۵۱ تن دیگر به شمول ۱۳۰ کودک و ۳۰ زن زخمی شده‌اند.

این نهاد آتش‌بس دایمی را تنها راه جلوگیری تلفات غیرنظامیان می‌خواند و از طرف‌های درگیر جنگ می‌خواهد که تلاش کنند تا از راه گفت‌وگو به صلح برسند.

این در حالی‌ست که گروه کاری حفاظت از غیرنظامیان روز دوشنبه در هرات گفت که در ۵۰ روز گذشته ۲۲ غیرنظامی در جریان درگیری‌ها و حملات هراس‌افگنانه در این ولایت کشته و ۱۱۵ تن دیگر به شمول زنان و کودکان زخم برداشته‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: