دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما می‌گوید که میزان تلفات غیرنظامیان در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ در کشور، حدود ۲۹ درصد افزایش یافته است.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان امروز (چهارشنبه، بیست‌وپنجم حمل/فروردین) با پخش گزارشی گفته که شمار غیرنظامیانی که در جریان سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ کشته و زخمی شده‌اند، به گونۀ قابل توجهی نسبت به ربع اول سال گذشته افزایش یافته است. بر بنیاد یافته‌های یوناما، در سه ماه نخست سال ۲۰۲۱ حدود یک‌هزار و ۷۸۳ تن در کشور کشته و زخمی شده‌اند. از این میان ۵۷۳ تن کشته و یک‌هزار و ۲۱۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

یوناما با ابراز نگرانی از افزایش تلفات غیرنظامیان گفته که در سال جاری میلادی میزان تلفات زنان ۳۷ درصد و از کودکان ۲۳ درصد افزایش یافته است. این نهاد دلیل افزایش تلفات غیرنظامیان را جنگ‌های زمینی، مواد منفجرۀ تعبیه‌شده و قتل‌های هدف‌مند عنوان کرده است.

طبق گزارش یوناما، گروه‌های مخالف مسلح، عامل بیش‌ترین تلفات غیرنظامیان بوده‌اند. یوناما افزوده است که گروه‌های مخالف مسلح دولت عامل ۶۱ درصد و نیروهای امنیتی عامل ۲۷ درصد از تلفات غیرنظامیان در سه ماه نخست ام‌سال بوده‌اند.

دیبرا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان تلفات غیرنظامیان به‌ویژه زنان و کودکان را آزاردهنده توصیف کرده و از طرف‌های درگیر خواسته است که فوراً راهی برای ختم این خشونت‌ها پیدا کنند.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان گفته است که از آغاز گفت‌وگوهای صلح در سپتامبر ۲۰۲۰، امیدواری‌ها برای بهبود وضعیت غیرنظامیان به‌ میان آمده بود، اما از زمان آغاز گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی، خشونت‌ها بار دیگر اوج گرفت و دو طرف برای کاهش خشونت‌ موافقت نکردند.

دیبرا لاینز افزده است: «از هر فرصت ممکن برای صلح باید استفاده شود، اگر میزان خشونت بلافاصله کاهش نیاب، کشته‌شدن هزاران فرد ملکی افغان در طی سال ۲۰۲۱ توسط هم‌وطنان خود ادامه پیدا خواهد کرد.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: